nasze media Mały Gość 04/2024

Piotr Sacha

dodane 24.04.2014 11:24

Nie przegap niedzieli

W niedzielę o 10 rano wszyscy siadamy przed telewizorami… Chyba że jesteśmy w tym czasie na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

O tej porze rozpoczyna się Msza św., którą koncelebrować z papieżem Franciszkiem będzie około tysiąc kapłanów. Niewykluczone, że wśród nich zobaczymy papieża seniora Benedykta XVI. To byłoby coś niesamowitego – dzień czterech papieży!

Takie wydarzenie ma miejsce raz w życiu… Przecież kanonizacja bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II będzie pierwszą od 60 lat kanonizacją papieża.

O dowodach świętości Jana Pawła II opowiada „Małemu Gościowi” ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego. Cały wywiad w najnowszym numerze.

Co dla nas w takim razie oznacza dzień kanonizacji Jana Pawła II? Wierzymy przecież, że od razu poszedł do nieba.
Ks. Sławomir Oder: Kościół przedstawia świętych jako wzory życia chrześcijańskiego. W przypadku Jana Pawła II będzie tak samo. Cały Lud Boży dostaje wzór do naśladowania. I dowiaduje się, że droga, jaką szedł Jan Paweł II, prowadzi do świętości. W naszej osobistej relacji z Janem Pawłem II może niewiele ten dzień zmienia. Ale w wymiarze kościelnym zmienia wiele.

Czym się różni beatyfikacja od kanonizacji? 
Ks. Sławomir Oder: Beatyfikacja jest uznaniem świętości w wymiarze lokalnym, czyli na jakimś określonym terenie, a kanonizacja, czyli ogłoszenie kogoś świętym, jest przedstawieniem go jako wzór do naśladowania dla Kościoła powszechnego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..