nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 30.03.2014 10:21

Godzina dla ziemi

O godzinie 20:30 w sobotę oświetlenie Zamku Królewskiego zostało wyłączone w związku z akcją organizacji ekologicznej WWF "Godzina dla Ziemi"

Iluminacje i światła na budynkach w Polsce i tysiącach na świecie zostały wyłączone w sobotę na godzinę w ramach akcji ratowania klimatu „Godzina dla Ziemi”. Wydarzenie organizowane jest przez ekologów z WWF.

Od 2007 roku światła są gaszone w każdej strefie czasowej punktualnie o 20.30. Jak poinformowała w sobotę Małgorzata Kosowska z WWF Polska, do wydarzenia w tym roku przystąpiły blisko 162 państwa i terytoria oraz ok. 7 tysięcy miast. W Polsce „Godzinę dla Ziemi” wsparła rekordowa liczba 73 aglomeracji.

Spacerując po niektórych polskich miastach, miało się wrażenie, że niektóre budynki gdzieś zniknęły. Szczególne wrażenie robiło centrum Warszawy, gdzie w ciemnościach utonęło kilka na co dzień rozświetlonych wysokościowców. W mroku ukrył się także Pałac Kultury i Nauki, który w sobotni wieczór przypominał budowlę, jaką warszawiacy pamiętają jeszcze z poprzedniej epoki. O swojej obecności przypominał świecącą się na szczycie iglicy czerwona lampą.

W stolicy wyłączono także iluminacje Stadionu Narodowego czy Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. W 60-minutowym mroku stały również Pałac Prezydencki czy niektóre ministerstwa, np. finansów oraz edukacji.

Dla „Godziny dla Ziemi” zniknęły również m.in.: katowicki Spodek, krakowski Kościół Mariacki, gdańska Złota Brama czy łódzka Manufaktura.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..