nasze media Najnowszy numer MGN 04/2020

Gabriela Szulik

dodane 16.03.2014 20:20

Zielona Wyspa świętuje

17 marca przypada Dzień Świętego Patryka. Irlandia czci go jako swego patrona.

Irlandczycy organizują tego dnia festyny i uliczne pochody. W czasie święta króluje zieleń, narodowy kolor Irlandii a głównym symbolem święta jest trójlistna koniczynka. Jak podaje legenda, święty Patryk przy jej pomocy tłumaczył irlandzkim chrześcijanom tajemnicę Trójcy Świętej.

Święty Patryk przedstawiany jest często jako mnich depczący węża, dlatego, że według legend święty Patryk uwolnił Irlandię od plagi węży. Uważano go za cudotwórcę, ponieważ przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym.

Święty Patryk jest wspominany 17 marca, bo tę datę przyjmuje się za dzień jego śmierci.

Wiadomo o nim, że nie był Irlandczykiem. Prawdopodobnie urodził się pod koniec IV wieku w Walii albo Szkocji w rodzinie chrześcijańskiej. Jako młody chłopak został porwany przez piratów, wzięty do niewoli i uprowadzony do Irlandii. Tam, jako pasterz pilnował owiec. Gdy wrócono mu wolność postanowił zostać księdzem.

Gdy mianowano go biskupem, głosił Ewangelię mieszkańcom Zielonej Wyspy i wielu uwierzyło w Jezusa. Irlandia do dziś czci go jako swego patrona. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019

Najwyżej docenione