nasze media Najnowszy numer MGN 11/2021
dodane 30.01.2014 10:48

Krzywousty w „Kamieniołomie”

Bolesław Krzywousty przypomniał o sobie i swoich czasach, a rycerz Szymon opowiedział o pierwszych wyprawach krzyżowych i regule rycerskiej.

W piątek 24 stycznia w Krakowie w „Kamieniołomie” (scena przy parafii Św Józefa na ul Zamojskiego) odbyło się drugie widowisko  w ramach cyklu „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji” przygotowane przez Stowarzyszenie Konferencję Św Wincentego A Paulo.

Młodzi widzowie mogli tym razem zapoznać się z okresem od panowania Bolesława Chrobrego do Bolesława Krzywoustego. W roli narratora wystąpił sam Bolesław Krzywousty. Dzieci wysłuchały opowieści Bolesława, zobaczyły  różne fragmenty filmów, obrazów, map przedstawiających zmieniające się granice Polski. Zapoznały się ze skomplikowanym losem samego Bolesława, poznały jego dylematy i przyczyny podjęcia kluczowej decyzji – spisania testamentu i podziału Polski na dzielnice. Pojawił się również interesujący gość – rycerz Szymon, który opowiedział o pierwszych wyprawach krzyżowych , regule rycerskiej, odpowiadał na pytania. Dzieci zapoznały się z elemantami stroju rycerskiego i uzbrojenia. W następnej części mali widzowie otrzymali zadanie – zastanowienia się, co jest dla nich ważne, czego chcieliby bronić. Pomysły zostały szybko utrwalone – dzieci otrzymały przygotowane tarcze rycerskie i malowały na nich swoje przemyślenia.

Całość zwieńczyła wspólna fotografia. Następne spotkanie jak zwykle w „Kamieniołomie” 14 lutego o 18 00.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione