nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 11.12.2013 12:44

Hobbit i smok

„Hobbit: Pustkowie Smauga”, druga część nowej trylogii Petera Jacksona, wchodzi 27 grudnia do polskich kin.

Ekranizację "Hobbita", tak jak wcześniejszą – "Władcy Pierścieni", nowozelandzki reżyser podzielił na trzy części. Pierwsza, "Hobbit: Niezwykła podróż", miała premierę w grudniu 2012 r. Główny bohater, młody hobbit Bilbo Baggins, razem z trzynastoma krasnoludami i czarodziejem Gandalfem rusza na niebezpieczną wyprawę do Samotnej Góry. W jaskini Golluma znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym. Podróż piętnastu wędrowców ma na celu odzyskanie krasnoludzkiego królestwa Ereboru - i wspaniałych skarbów ukrytych w jego korytarzach - ze szponów ziejącego ogniem smoka Smauga.

Przewodzący kompanii krasnoludów książę Thorin Dębowa Tarcza, potomek władców Ereboru, pragnie odzyskać ojczyznę i tron. Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur - to imiona pozostałych krasnoludów. Początek wspólnej podróży krasnoludzkiej drużyny, Bilba i Gandalfa Jackson pokazał w pierwszym filmie z nowej serii.
W części drugiej, "Hobbicie: Pustkowiu Smauga" (oryg. "The Hobbit. The Desolation of Smaug"), utrzymanej w znacznie bardziej mrocznym tonie, drużyna kontynuuje podróż na wschód – raz po raz zmuszana do walki, bo czyhających po drodze niebezpieczeństw jest coraz więcej. Ścigani przez orków – których dowódcą jest Azog - trafiają do domu Beorna, człowieka mającego zdolność zamieniania się w niedźwiedzia. Kolejny etap wyprawy to wędrówka przez mroczną puszczę, las Mirkwood, gdzie krasnoludowie zostają zaatakowani przez olbrzymie pająki.

Jeszcze bardziej niebezpieczni okazują się spotkani chwilę później elfowie leśni, których władcą jest król Thranduil, ojciec Legolasa. W grupie, która staje na drodze drużyny, są m.in. Legolas oraz kobieta-elf, wojowniczka o imieniu Tauriel. Krasnoludowie – jednym z nich jest Gloin, ojciec Gimliego, przyszłego przyjaciela Legolasa – trafiają do niewoli, z której niezwykle trudno się wydostać.

Po wielu przygodach nad drużyną zawiśnie groźba podziału. Część będzie musiała zostać w zamieszkałym przez rasę ludzi mieście Laketown. Między dwójką bohaterów zacznie nawiązywać się romans. Ponadto od grupy odłączy się Gandalf – czarodziej ruszy na samotną wyprawę, przeczuwając, że pradawne zło stara się zawładnąć Śródziemiem. Orkowie gromadzą się w coraz liczniejsze oddziały, a w twierdzy Dol Guldur kryje się tajemniczy Nekromanta. Gandalf ma w pamięci ostrzeżenie Galadrieli: "Coś porusza się w cieniu. Coś, co jest ukryte przed naszym wzrokiem".

Zwieńczeniem wyprawy do Samotnej Góry – pod którą krasnoludowie z plemienia Durina założyli królestwo Erebor i swoje wielkie kopalnie – staje się w drugim filmie spotkanie ze Smaugiem. Zwabiony wieściami o zgromadzonych tam bogactwach, smok zaatakował Erebor, zabił mieszkańców i urządził sobie legowisko w olbrzymim kopcu złota, usypanym we wnętrzu góry.

Gdy kompania pod wodzą Thorina dociera do Ereboru, zastaje śpiącego tam smoka. Zbudzenie Smauga grozi ponową katastrofą. Tymczasem Bilbo dostaje zadanie – ma wydobyć z morza złota, w którym śpi Smaug, krasnoludzki arcyklejnot Arkenstone (Serce Góry). Dochodzi do starcia między smokiem i hobbitem. Smaug to smok cechujący się psychopatyczną osobowością i bardzo wysoką inteligencją, przebiegły i okrutny, potrafiący manipulować ofiarami.

Trzecia część trylogii trafić ma do kin w grudniu 2014 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..