nasze media Najnowszy numer MGN 03/2019

PAP/Gabriela Szulik

dodane 27.11.2013 11:34

Postrach tyranozaurów

Naukowcy odkryli nowy gatunek gigantycznego drapieżnika. Groźniejszego niż tyranozaury. Nazwali go Siats meekerorum.

Naukowcy w Ameryce Północnej, w stanie Utah odkryli nowy gatunek gigantycznego drapieżnika, który żył 98 mln lat temu. Nazwano go Siats meekerorum.

Osobnik miał ponad 9 metrów długości i ważył prawdopodobnie ponad 4 tony. Naukowcy sądzą, że było to młode zwierzę. Dorosły prawdopodobnie miał 10 metrów długości i ważył ok. 6 ton. Dotąd za największego drapieżcę tamtych czasów uważano odkrytego w 1950 roku akrokantozaura. Tymczasem okazuje się, że Siats meekerorum był najgroźniejszym, mięsożernym drapieżcą tamtych czasów. Groźniejszym nawet niż tyranozaury.

Siats wypełnia lukę ok. 30 mln lat, między akrokantozaurami a pojawieniem się tyronazaurów. Przodkowie tyranozaurów byli mniejszymi zwierzętami niż Siats meekerorum. Taka różnica wskazuje, że tyranozaury były trzymane w szachu podobnie jak hieny przez lwa.

Naukowcy zapowiadają kolejne odkrycia. Bo tam, gdzie znaleźli ten gatunek jest więcej niespodzianek – zapewniają.

Siats to nazwa pochodząca od imienia potwora zjadającego ludzi. Występował on w opowieściach Indian Ute, którzy dziś mieszkają w stanach Utah i Colorado.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 3
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 4
  katolikwojownik
 • 5
  kociaczek