nasze media Najnowszy numer 11/2019

Gabriela Szulik

dodane 20.08.2013 12:49

Święto śliwki

Podobno co dziesiąta śliwka kupowana w sklepie pochodzi z okolic Szydłowa w województwie świętokrzyskim.

Podobno co dziesiąta śliwka kupowana w sklepie pochodzi z okolic Szydłowa w województwie świętokrzyskim. Po raz siedemnasty odbywało się tam Święto Śliwki. Śliwki uprawiane są tu od pokoleń. Dlatego świętowano. Najpierw podczas uroczystej Mszy w intencji sadowników, ich rodzin dziękowano za zbiory, a potem nie tylko mieszkańcy bawili się na festynie.

W tym roku zebrano dużo więcej śliwek niż rok temu, choć niektórym gatunkom trochę zaszkodziła susza.

Podczas festynu pokazano, jak w Szydłowie suszy się śliwki. Od XIX wieku owoce suszy się na tak zwanych laskach. Dzięki temu owoce mają niepowtarzalny kolor, smak i... dymny zapach. Na dziedzińcu zamkowym podczas festynu sprzedawano nie tylko śliwki, ale i powidła, nalewki, pierogi i pyszne ciasta ze śliwkami.

W regionie uprawia się ponad 30 gatunków śliw a śliwkowych sadów w okolicy stale przybywa. Od lipca do października sprzedaje się je w pobliżu szydłowskiego kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 11.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 6
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione