nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

Adam Śliwa

dodane 15.08.2013 07:00

Cud czy nie cud?

Wojna polsko-bolszewicka najczęściej zwana jest jednym określeniem - Bitwa Warszawska lub Cud nad Wisłą.

 Walki na przedpolach Warszawy miały ogromne znaczenie dla wyniku wojny, a także dopiero co odzyskanej niepodległości. Zatrzymując Armię Czerwoną pod Warszawą i wiążąc jej najważniejsze siły, Józef Piłsudski mógł przeprowadzić znad Wieprza kontrofensywę. Dzięki temu te oddziały bolszewickie które były najbliżej Warszawy zostały nagle otoczone, a rosyjski odwrót zamienił się w ucieczkę. Bitwa Warszawska nie była jednak jedynym wydarzeniem tej wojny, choć na pewno przełomowym. Wcześniej Wojsko Polskie i ochotnicy obronili Lwów, następnie zdobyto Kijów. Później rozpoczął się odwrót, który zakończył się dopiero na przedpolach stolicy.

A skąd ten cud? Jest kilka wersji. Jedna nawiązuje do podobnej ważnej bitwy w czasie I wojny światowej. W 1914 roku francuskie wojska pośpiesznie przewiezione na pole bitwy taksówkami nad Marną uratowały Paryż.. Bitwę nazwano Cudem nad Marną. Pod Warszawą było podobnie. Wojsko Polskie wzmocnione ochotnikami uratowało stolicę i cały kraj mimo że przez ostatnie tygodnie nigdzie nie dało się zatrzymać wroga.

Druga wersja wyrażenia Cud nad Wisłą powstała aby zmniejszyć zasługi Piłsudskiego w Polskim sukcesie. Wreszcie trzecia wersja odnosi się do modlitw ludzi we wszystkich polskich kościołach o zwycięstwo i ocalenie. Poza tym bitwa zakończyła się w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione