nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/p

dodane 09.08.2013 11:14

300 owiec w redyku

W redyku karpackim idzie 300 owiec. Wędrówka pasterzy z owcami odbywa się przez tereny państw karpackich: Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech.

Zwierzęta prowadzi czterech zawodowych i doświadczonych pasterzy – z Polski, Ukrainy i Rumunii. Na poszczególnych etapach szlaku wspomagają ich miejscowi juhasi. Redyk organizowany jest dla uczczenia wędrówek wołoskich, których efektem było zasiedlenie Karpat i powstanie wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej.

Redyk karpacki rozpoczął się w maju w Rumunii. Został podzielony na dwa etapy: rumuńsko - ukraiński oraz polsko - czeski. W każdym etapie pasterze prowadzili 300 owiec. Do Polski grupa wkroczyła w lipcu.

Na Podhale redyk dotarł we wtorek. Zatrzymał się wówczas w Ochotnicy Górnej. W piątek redyk kieruje się w stronę Zakopanego przez Zgorzelisko, Małe Ciche - Tarasówkę, Lichajówki, Stary Bór, Murzasichle, Budzowy Wierch, Hrube Niżne, Olczę – Huty, Bachledzki Wierch i Antałówkę. W sobotę redyk powędruje do Chochołowa. Dzień później do Lipnicy Małej i Jabłonki. Od poniedziałku do 29 sierpnia przebywać będzie w okolicach Żywca i Cieszyna. Do Czech dotrze pod koniec sierpnia, zakończy się w połowie września w Ostrawie.

 

« 1 »

TAGI: OWCE, REDYK

oceń artykuł Pobieranie..