nasze media Najnowszy numer MGN 10/2019

PAP/p

dodane 09.08.2013 11:14

300 owiec w redyku

W redyku karpackim idzie 300 owiec. Wędrówka pasterzy z owcami odbywa się przez tereny państw karpackich: Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech.

Zwierzęta prowadzi czterech zawodowych i doświadczonych pasterzy – z Polski, Ukrainy i Rumunii. Na poszczególnych etapach szlaku wspomagają ich miejscowi juhasi. Redyk organizowany jest dla uczczenia wędrówek wołoskich, których efektem było zasiedlenie Karpat i powstanie wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej.

Redyk karpacki rozpoczął się w maju w Rumunii. Został podzielony na dwa etapy: rumuńsko - ukraiński oraz polsko - czeski. W każdym etapie pasterze prowadzili 300 owiec. Do Polski grupa wkroczyła w lipcu.

Na Podhale redyk dotarł we wtorek. Zatrzymał się wówczas w Ochotnicy Górnej. W piątek redyk kieruje się w stronę Zakopanego przez Zgorzelisko, Małe Ciche - Tarasówkę, Lichajówki, Stary Bór, Murzasichle, Budzowy Wierch, Hrube Niżne, Olczę – Huty, Bachledzki Wierch i Antałówkę. W sobotę redyk powędruje do Chochołowa. Dzień później do Lipnicy Małej i Jabłonki. Od poniedziałku do 29 sierpnia przebywać będzie w okolicach Żywca i Cieszyna. Do Czech dotrze pod koniec sierpnia, zakończy się w połowie września w Ostrawie.

 

« 1 »

TAGI: OWCE, REDYK

oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 03.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 35
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 09.10.2019
  łączna liczba komentarzy: 43
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 24.05.2019
  łączna liczba komentarzy: 14

Najwyżej docenione