nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

KAI/p

dodane 24.07.2013 12:14

Kościół jest młody

W Rio de Janeiro rozpoczęły się obchody XXVIII Światowego Dnia Młodzieży. Zapoczątkowało je wniesienie na podium ołtarzowe na Copacabanie krzyża i ikony Matki Bożej – wędrujących po świecie symboli ŚDM. I okrzyki: „Kościół jest młody!”.

Zanim krzyż i ikona dotarły do Rio de Janeiro, pielgrzymowały po diecezjach Brazylii. Na słynną plażę przybyło – według policji – 400 tys. wiernych, zaś według organizatorów aż milion, znacznie więcej niż się spodziewali.

O godz. 16.00 (czasu lokalnego) rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do uroczystości. Na podium pojawiły się brazylijskie zespoły i soliści, wykonujący muzykę o treściach chrześcijańskich. Wyświetlono też film przypominający twórcę ŚDM, bł. Jana Pawła II – „papieża, który naznaczył historię”. Gdy konferansjer wywołał imię Papieża Polaka, wywołało to owację zgromadzonej młodzieży. Oklaskami nagrodzono także wspomnienie imion jego następców, Benedykta XVI i Franciszka.

Następnie przywoływano wszystkie poprzednie edycje ŚDM. Osoby pochodzące z państw i miast je organizujących ujawniały się głośnymi okrzykami i wymachiwaniem flagami w barwach narodowych. Rozlegały się też okrzyki: „Kościół jest młody!”.

Na plaży panowała atmosfera pikniku. Niektórzy grali w piłkę, a nawet – mimo siąpiącego co jakiś czas deszczu – kąpali w Oceanie Atlantyckim, nieustannie fotografowano się w grupach.

Przed 18.30 na podium ołtarzowe procesjonalnie weszli biskupi, towarzyszący grupom młodzieży ze swoich krajów. Zgromadzeni wspólnie odmówili różaniec, prowadzony przez młodych z różnych kontynentów. Po kolejnej pauzie muzycznej na scenę wbiegli klaszcząc przedstawiciele młodzieży, a za chwilę – przez środek tłumu ludzi – procesjonalnie wprowadzono krzyż i ikonę ŚDM.

Następnie rozpoczęła się Msza św., koncelebrowana po przewodnictwem arcybiskupa Rio de Janeiro, Oraniego Tempesty.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..