nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 24.06.2013 10:27

Doceniono polski zamek i kopalnię

Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.

Kopalnia w Bochni powstała w połowie XIII w. Strefę zabytkową stanowią 3 szyby oraz 9 poziomów usytuowanych pod powierzchnią terenu, a cenną spuścizną kultury duchowej bocheńskich górników są podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego.

W piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisano także drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat. Był to pierwszy wpis polskich zabytków na listę UNESCO od siedmiu lat – ostatnio, w 2006 r., wpisano na nią Halę Stulecia we Wrocławiu.

 


Doceniono polski zamek i kopalnię   Komora św. Kingi w kopalni soli w Bochni PAP/Stanisław Rozpędzik Również w piątek na listę wciągnięto sycylijską Etnę, pustynię Namib w Namibii na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego oraz rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 14 dóbr z terenów Polski. Na całym świecie rejestr obejmuje 969 obiekty ze 157 krajów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..