nasze media MGN 07/2024

KAI

dodane 23.06.2013 05:46

1953 Polaków w Rio

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się na... plaży.

Jednym z tematów 362. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski były ostatnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się od 22 do 28 lipca w Brazylii. Z Polski uczestniczyć będą 1953 osoby, jadące w ponad 100 grupach.

Bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, poinformował biskupów, że od 16 do 21 lipca polska młodzież wraz z przybyszami z innych krajów będzie przebywała w poszczególnych diecezjach w Brazylii. Po raz pierwszy te dni w diecezjach zostały nazwane „Tygodniem Misyjnym”. Z Polski będzie w nim uczestniczyć 1128 osób. Najwięcej młodych Polaków przybędzie do Kurytyby – 479 i w Sao Paulo – 180. W Kurytybie 19 lipca zostanie zorganizowany nawet specjalny dzień polski z udziałem miejscowej Polonii.

Właściwy Światowy Dzień Młodzieży rozpocznie się w Rio de Janeiro 23 lipca. W godzinach popołudniowych będzie miała miejsce uroczystość otwarcia ŚDM na plaży Copacabana. Koncelebrze będzie przewodniczył metropolita Rio de Janeiro. Z kolei 24, 25 i 25 lipca młodzież z całego świata będzie uczestniczyła w katechezach głoszonych przez księży biskupów. Tematami ich będą: „Pragnienie nadziei, pragnienie Boga”, „Bądźcie uczniami Chrystusa!” oraz „Bądźcie misjonarzami, idźcie!”. A popołudniami młodzież będzie uczestniczyć w różnorodnych spotkaniach „Festiwalu Młodych”.

W piątek 26 lipca uczestnicy ŚDM wezmą udział w Drodze Krzyżowej, której będzie przewodniczyć papież Franciszek. Odbędzie się ona także na plaży Copacabana.

W sobotę 27 lipca młodzi udadzą się na Campus Fidei w dzielnicy Guaratiba, gdzie wieczorem rozpocznie się czuwanie modlitewne papieża Franciszka z młodymi. Tam w niedzielę 28 lipca rano zostanie przez Ojca Świętego odprawiona Msza św. będąca centralnym punktem a zarazem podsumowaniem całego spotkania. Na zakończenie tej mszy Ojciec Święty ogłosi miejsce kolejnego spotkania ŚDM planowanego w 2016 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..