nasze media Najnowszy numer MGN 02/2020

Piotr Sacha

|

MGN 07/2013

dodane 03.10.2013 14:17

Bajki o bieganiu

Aktor Jerzy Stuhr wiele lat temu śpiewał o tym, że „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, jak co komu wychodzi”.

Tamta piosenka przypomina mi się na widok biegających po parku, i gdzie to tylko możliwe, i młodych, i starszych, i najstarszych. Bo do biegania nie trzeba wiele. Ani specjalnych umiejętności, ani sprzętu, ani drużyny. Potrzeba tylko chęci, żeby biec mimo upału, mżawki czy wiatru. Niedawno okazało się, że biegających jest znacznie więcej niż jeżdżących na rowerze, że to najbardziej popularna sportowa aktywność Polaków. Wyczynowi biegacze pewnie się skrzywią. „Bieganie to nie takie hop-siup” – powiedzą, zakładając lekkie jak piórko buty, oddychającą koszulkę, a na rękę pulsometr. Ale takie bieganie to już inna bajka. Jeszcze inną bajką są zawody na długich dystansach. A są biegi, przy których maraton (ponad 42 km) to bułka z masłem. W maju w Holandii odbywały się Mistrzostwa Świata w Biegu Dobowym. Zasada jest prosta: wygrywa ten, kto w ciągu 24 godzin przebiegnie najwięcej kilometrów. Najlepszy był Amerykanin Jon Olsen. W 24 godziny pokonał 269,7 km – to tyle, co z Warszawy do redakcji „Małego Gościa” w Katowicach. Albo inny przykład z cyklu „nie do wiary” – Bieg Rzeźnika. Zawodnicy, skoro świt, o 3.30 rano, startują w Bieszczadach. Biegną po górach przez... kilkanaście godzin. Niedługo wakacje, warto pomyśleć czasem o rzeźnikach i maratończykach :) Wtedy na pewno łatwiej będzie, tak między podwieczorkiem a kolacją, pobiegać chwilę po lesie czy choćby po płaskiej drodze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 2
  gr3
 • 3
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 4
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17
 • 5
  gkostka
  ostatnia aktywność: 13.01.2019