nasze media MGN 07/2024

Piotr Sacha

dodane 11.06.2013 09:56

Maskotka Clyde na zamku w Edynburgu

Co robi maskotka Clyde na zamku w Edynburgu w Szkocji? A właściwie kim jest Clyde?

Clyde to maskotka Igrzysk Wspólnoty Narodów w 2014 roku. Clyde jest ostem, a jego imię wzięło się od nazwy rzeki przepływającej przez miasto Glasgow. I jeszcze coś, Clyde’a wymyśliła… 12-letnia uczennica. To jej projekt na maskotkę igrzysk zwyciężył.

I jeszcze jedno ważne pytanie: czym są Igrzyska Wspólnoty Narodów? To jakby taka olimpiada (również odbywają się co cztery lata), tylko że dla krajów należących do Wspólnoty Narodów. I kolejne pytanie… Czym jest Wspólnota Narodów?

W takiej wspólnocie są kraje, z których większość w ubiegłych wiekach należało do brytyjskiego imperium kolonialnego. Dziś są republikami, mają swojego prezydenta i swoje rządy. Głową Wspólnoty Narodów jest brytyjska królowa Elżbieta II. Kilka przykładów – Nigeria i Zambia (Afryka), Sri Lanka i Indie (Azja), Kanada i Jamajka (Ameryka Północna).

Na koniec o samych igrzyskach. W przyszłym roku odbędą się w Szkocji, w Glasgow. To będą 20. w historii Igrzyska Wspólnoty Narodów. Sportowcy rywalizują w 21 dyscyplinach. Są wśród nich takie, których nie ma na igrzyskach olimpijskich. Na przykład kręgle, netball czy squash.

 

« 1 »

TAGI: IGRZYSKA, SZKOCJA

oceń artykuł Pobieranie..