nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP

dodane 17.05.2013 11:21

Muzeum w gimnazjum

W powojennym schronie znajdującym się w piwnicach Gimnazjum nr 1 w Tychach otwarto Muzeum Śląskiego Września 1939 roku.

Jest to wspólna inicjatywa szkoły oraz kolekcjonera, dzięki któremu można tam oglądać m.in. armatkę przeciwpancerną i czynną radiostację.

Kolekcjoner Arkadiusz Dominiec z Tychów zagospodarował kilka pomieszczeń znajdujących się w piwnicy, do których prowadzą ciężkie pancerne drzwi. Tam po kilku miesiącach zabiegów udało mu się stworzyć prywatne muzeum.

Na ekspozycji można oglądać niemal wszystkie z gromadzonych przez niego eksponatów. W ciągu kilkunastu lat udało mu się zebrać ok. 2 tys. różnych przedmiotów, pamiątek, dokumentów.
Wśród eksponatów znajdują się m.in. komplet umundurowania po majorze Ksawerym Święcickim z 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej gen. Maczka, podstawową broń wykorzystywaną w kampanii wrześniowej m.in. broń typu CKM, RKM oraz - jak mówi Dominiec - jeden z siedmiu zachowanych w Polsce egzemplarzy armatki przeciwpancernej Bofors kaliber 37 mm.

W muzeum można także oglądać żołnierskie chlebaki, maski przeciwgazowe, hełmy, bagnety oraz czynną radiostację dywizyjną typu N1 wraz z kluczem do nadawania alfabetu Morse'a.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione