nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP

dodane 16.05.2013 10:47

Centrum Neandertalczyka

W Chęcinach, koło Jaskini Raj powstało Pierwsze Centrum Neandertalczyka.

Mamuta naturalnej wielkości, hologram czaszki neandertalczyka czy scenę walki  można oglądać w Centrum Neandertalczyka, które utworzono przy Jaskini Raj koło Kielc (Świętokrzyskie).

 Podobne znajdują się we Francji, Niemczech i Chorwacji.

"Dla zwiedzających przygotowano cztery sale tematyczne. Pierwsza opowiada o ewolucji od momentu Wielkiego Wybuchu do pojawienia się człowieka neandertalskiego. Tu będzie można zobaczyć hologram jego czaszki" - powiedział PAP Leszek Strączyński z Przedsiębiorstwa Turystycznego "Łysogóry", które zarządza Jaskinią Raj i Pierwszym Centrum Neandertalczyka.

Kolejne dwie sale przedstawiają sceny z życia neandertalczyków. Będzie można się z nich dowiedzieć co jadł, jak żył, w co wierzył, co robił w wolnym czasie i jak walczył. Zdaniem Strączyńskiego najciekawszym fragmentem ekspozycji jest scena przedstawiająca dwóch neandertalczyków próbujących powalić naturalnej wielkości mamuta. Mamuta wykonano w skali 1:1 - ma 3,5 metra wysokości oraz 6 metrów długości. Jego trąba mierzy 2,5 metra.

Ostatnia sala pokazuje najnowsze odkrycia archeologów, a wśród nich materiały prezentujące genotyp człowieka pierwotnego. Można też się tu dowiedzieć, że człowiek pierwotny umiał grać na flecie.

Jak powiedział Strączyński, w zwiedzaniu pomoże audioprzewodnik. "Po wejściu do centrum, otrzymujemy słuchawki i przez ok. 30 minut jesteśmy prowadzeni indywidualnie przez lektora, który opowiada ciekawostki z życia neandertalczyków" - opowiadał.

Wybór miejsca na centrum nie jest przypadkowy. Bowiem - jak powiedział Strączyński - przy eksploracji Jaskini Raj natrafiono na narzędzia i kości zwierząt, na które polował neandertalczyk. Zbadano je i okazało się, że człowiek pierwotny zamieszkiwał te tereny.

Jaskinia Raj położona jest między Kielcami a Chęcinami w województwie świętokrzyskim. Od 1972 roku jest udostępniona dla zwiedzających pod opieką przewodnika. Długość trasy wycieczkowej wynosi 180 metrów. Jaskinia ma bogate i różnorodne formy naciekowe, takie jak stalagmity i stalaktyty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione