nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 22.04.2013 10:58

Full wypas

Bacowie z Podhala, Beskidów i Podkarpacia, a także pasterze z Rumunii, Ukrainy, Słowacji i Czech przyjechali w niedzielę do Ludźmierza, by uroczyście rozpocząć tegoroczny sezon pasterski.

Na zakończenie uroczystej mszy św. w ludźmierskim sanktuarium, bacowie otrzymali wodę święconą, którą poświęcą swoje stada i sajty - kawałki drewna, którymi rozpalą pierwsze watry, czyli ogniska w swoich bacówkach.

„Tegoroczny sezon pasterski będzie wyjątkowy, bo grupa pasterzy przejdzie z owcami łukiem Karpat, śladem wołoskich pasterzy, którzy kilkaset lat temu przeszli od Rumunii przez Ukrainę, Słowację i Polskę po Morawy, zakładając po drodze osady” – mówił starosta tatrzański Andrzej Gąsienica–Makowski.

Redyk karpacki wyruszy 11 maja z rumuńskiej Transylwanii, dalej przejdzie przez region Maramuresz. Dalej trasa redyku wiedzie przez ukraińską huculszczyznę i Zakarpacie. Później redyk wkroczy do Polski. W kraju trasa wiedzie od Wołosatego w Bieszczadach i dalej przez połoniny wzdłuż południowej granicy dotrze w Pieniny i na Podhale. Według planów do Zakopanego redyk dotrze 8 sierpnia i stąd stado pójdzie dalej na Orawę i dotrze w Beskidy. Redyk Karpacki ma dotrzeć do czeskiej Ostrawy 14 września.

Łącznie w redyku pójdzie 600 owiec prowadzonych przez pięciu pasterzy z wieloletnim doświadczeniem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..