nasze media MGN 07/2024
dodane 15.04.2013 22:46

Jak pokonać stres?

Uczę się solidnie. Moim celem jest czerwony pasek czyli dobra średnia. Niestety, wielkim problemem jest paraliżujący stres. Czuję, że materiał opanowany. Niestety, gdy zbliża się sprawdzian, pytanie, klasówka zapominam sporo, bo lęk, stres mnie wręcz zjada. Jak nad tym chociaż trochę zapanować? Licealistka

Stres najlepiej łagodzić przez oddychanie i ruch. Na przerwach, szczególnie przed sprawdzianami, najlepiej szybkim krokiem spacerować po szkole i głęboko oddychać przeponą. W głowie miej obrazy wesołego zdarzenia, miłej osoby, pięknego miejsca i przywołuj te obrazy jak pogotowie ratunkowe. Ale przede wszystkim nie żądaj od siebie wysokiej średniej. To jest dziecinne podejście do nauki. Twoim celem ma być dostanie się na wymarzony kierunek studiów. W tym celu skup się tylko na tych przedmiotach, które będą potrzebne na maturze, a resztę zaliczaj. Wybujałą ambicję ośmiesz i nabierz dystansu do siebie i do szkoły. Liceum to tylko 3 lata, a potem studia i wiele, wiele lat pracy. Nie spalaj się teraz, nie wpędzaj w nerwicę. Jesteś bardzo mądrą dziewczyną i nie potrzebujesz tego udowadniać wysoką średnią. Ważne to, co masz w głowie.
Dbaj o dobrą organizację pracy i koniecznie zaaplikuj sobie drobne przyjemności i odpoczynek. Potrzebujesz też kontaktów z rówieśnikami. Miło jest mieć dobre oceny, ale nie to ma być celem nauki w liceum. Oceny nie mogą być bożkiem. Raczej rozwijaj swoje zdolności, ciesz się młodością, zawieraj przyjaźnie, wchodź w dorosłość. A to znaczy, że bez paniki należy rozwiązywać najbardziej nawet zawiłe problemy. Dasz sobie radę, szczególnie, jeśli podejdziesz do wszystkiego z poczuciem humoru. Jesteś świetną dziewczyną, nie musisz tego udowadniać samymi dobrymi ocenami.

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..