nasze media MGN 07/2024

Adam Śliwa

dodane 12.04.2013 09:26

Groźny kotek

Tygrys jest piękny, silny i groźny.

Tygrys jest jednym z największych lądowych drapieżników. Większe są tylko niedźwiedzie. Są bardzo zwinne i świetnie pływają. Dawniej występowały w całej Azji, a dziś są zagrożone wyginięciem, mimo że w niektórych krajach są uważane za święte. Najwięcej pasiastych kotów można spotkać w Indiach.  Masa ciała dorosłego osobnika może sięgać ponad 300 kg. Największe są tygrysy syberyjskie. Tak jak domowe koty, tygrysy potrafią chować pazury, dzięki czemu mogą niepostrzeżenie podejść do ofiary. Tygrysy dzięki umięśnionym tylnym łapom potrafią skoczyć nawet na 5 metrów wzwyż a na odległość nawet na 9 metrów. Najlepiej rozwiniętym zmysłem jest słuch. Tak jak lwy tygrysy potrafią ryczeć a ich ryk słyszany jest na 3 km. Oczywiście jak to koty świetnie widza w nocy. Są także doskonałymi pływakami, a płynąc potrafią zabić ściganą ofiarę.

Długi i szorstki język pomaga w utrzymaniu pięknego futra w czystości. Tygrysy mają charakterystyczną barwę od zółtej do ciemnopomarańczowej z ciemnymi paskami. Występują też tygrysy białe, a były także spotkania z tygrysami niebieskimi. 

Polując tygrys nie ma sobie równych. Obronić się przed nim potrafią tylko silne nosorożce i słonie. Reszta zwierząt nie ma szans. Dlatego tygrysy zdobyły dumny tytuł króla dżungli. 

Największymi zagrożeniami dla tygrysów jest człowiek i chińska medycyna ludowa. NA wolności żyje już tylko ok. 3000 tygrysów. Aby chronić te piękne zwierzęta w Indiach powstały rezerwaty tygrysów, całkowicie wolne od działalności człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..