nasze media Najnowszy numer MGN 07-08/2018
dodane 09.04.2013 12:13

Szkoła – cierpienie czy wielki dar?

Tekst Patrycji Mrowiec (14 lat)

,, Nie cierpię szkoły!’’ – te zdanie jest najczęściej spotykane w szkolnym środowisku, niezależnie od wieku uczniów. Ale czy kiedykolwiek zastanowiliśmy się głębiej, co tak naprawdę wyrażamy wymawiając te słowa? Myślę, że jest niewiele dzieci i nastolatków, które w dobie komputerów jaka nastała,  snuje refleksje dotyczące tak banalnego na pierwszy rzut oka pytania. Dziś, razem z Wami, Drodzy Czytelnicy postaram się temu bliżej przyjrzeć.

                Każdy z nas przeżywa czasem gorsze chwile. Miewa poczucie słabości wobec wszystkiego. Nie chce Nam się odrabiać pracy domowej, uczyć na sprawdziany. Ostatnim czasy w sieci, coraz częściej na forach mamy styczność z zapytaniami typu ,, Jak zachorować, by nie pójść do szkoły?’’ Gdy przyjrzymy się odpowiedzią,  przeczytamy np. ,,Musisz wyjść z mokrymi włosami na dwór, jeśli jest wietrznie ‘’ lub ,, Słyszałem, że zjedzenie surowego ziemniaka powoduje gorączkę i wymioty’’. Ale nikt już niestety  nie wspomina o skutkach tak niedojrzałego zachowania. Możemy przecież niefortunnie zachorować w takich sytuacjach na zapalenie opon mózgowych czy poważnie odwodnić nasz organizm. Czy na pewno chcesz do tego dopuścić?

                Postawmy się w sytuacji dzieci, które chorują na nieuleczalne, ciężkie choroby. Często nie ma już dla nich ratunku. Czekają całymi dniami w szpitalach i hospicjach na przejście do lepszego świata. Zażywają leki, które ich wyniszczają.  Najbardziej marzą o tym, by funkcjonować razem z Nami w ,,uczniowskim życiu’’. Tak jak my odrabiać zadanie domowe, uczyć się, spotykać z przyjaciółmi i miło spędzać czas. Pan Bóg, wybrał dla nich jednak inny los. Może  to właśnie te osoby poprzez swoje cierpienie mają nas uczyć prawdziwej postawy wobec życia, ludzi i sytuacji, z którymi się zmagamy? Te dzieci pokazują Nam, że otrzymaliśmy od Boga wielki dar. Możemy  istnieć w społeczeństwie bez żadnych oporów. Zastanówmy się więc,  co jest tak naprawdę  zmartwieniem . Choroba czy to, że mamy możliwość uczęszczania do szkoły?

                Na  zakończenie  tej krótkiej refleksji, pragnę przybliżyć Wam sentencję Fiodora Dostojewskiego ,, Bez cierpienia nie zrozumie się szczęścia’’.

« 1 »
oceń artykuł
 • Łusia
  11.06.2013 19:07
  to jest bardzo fajna wypowiedź , fajna i wzruszająca.
  doceń 2
 • cimcilimci
  25.07.2013 20:53
  Zgadzam się. Mnie czasem ta ciągła nauka na sprawdziany męczy, ale i tak wiem, że szkoła to dar:)
  doceń 2
 • alicjasp7
  18.01.2014 22:04
  Ja także się z tym zgadzam. Rzeczywiście czasem bywa ciężko, ale trzeba na to popatrzeć przez różowe okulary, i przewidzieć skutki niektórych zachowań.
  doceń 1
 • przetargi
  08.04.2014 14:44
  Super, podoba mi się. ale to jest nawet lepsze: http://onet.pl
  <a href="http://onet.pl">onet</a>
  <a href="http://onet.pl" style="text-decoration: none">.</a>
  <a href='http://onet.pl'>onet</a>
  <a href='onet>http://onet.pl</a>
  <img src="http://onet.pl" alt="książka" title="książka">
  [url="http://onet.pl"]onet[/url]
  [url='http://onet.pl']onet[/url]
  [url=http://onet.pl]onet[/url]
  [url]http://onet.pl[/url]
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10