nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Adam Śliwa

dodane 08.04.2013 10:08

Ameryka niepodległa

W Massachusetts jak co roku odbyła się rekonstrukcja bitwy.

Bitwa, którą odtwarzają rekonstruktorzy, była właściwie niewielkim starciem, ale za to pierwszym w wojnie o niepodległość. Brytyjskie kolonie w Ameryce Północnej od dłuższego czasu przygotowywały się do uzyskania niezależności. 19 kwietnie 1775 roku brytyjskie kompanie lekkiej piechoty i grenadierów (ok. 700 ludzi) zostały wysłane do Massachusetts aby zniszczyć składy broni gromadzone tam przez amerykańskich Patriotów. Z powodu niezachowania tajemnicy plan Brytyjczyków był świetnie znany Amerykanom. Oddziały, które miały bronić składów składały się z Milicji, zwanej Minutemen.  Tu potrzebne jest małe wyjaśnienie. Kolonie amerykańskie dla utrzymania porządku mogły posiadać swoją milicję, czyli odziały nie regularnego wojska. Każdy z żołnierzy miał mundur i broń w domu i na odgłos bębna w wiosce wyruszał na miejsce zbiórki, Armia umownie była dostępna w minuę stąd nazwa Minutemen.

Do pierwszego starcia doszło w okolicach Lexington. Dzięki lepszemu wyszkoleniu regularne oddziały brytyjskie poradziły sobie bez problemu, tracąc tylko jednego rannego. Gdy jednak dotarli do tzw. Mostu Północnego w Concord wpadli w zasadzkę. Brytyjczycy zaczęli się wycofywać ale pod ogniem ze wszystkich stron ponosili dotkliwe straty. Sytuację uratowało przybycie posiłków dla walczących czerwonych kurtek (brytyjskie mundury były takiego właśnie koloru). Dzięki temu udało się bezpiecznie dotrzeć do Charlestowne. W sumie w starciu wzięło udział 900 Brytyjczyków i 4000 amerykańskich milicjantów.  W poległych i rannych straty Brytyjczyków wyniosły 273 ludzi, a Amerykanów 95.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10