nasze media MGN 07/2024

PAP/p

dodane 03.04.2013 11:07

Szybki obserwator

Jeśli piłka przekroczy linię, sędzia w ciągu sekundy otrzymuje odpowiedni sygnał, który odczytuje na zegarku.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) wybrała jeden z czterech testowanych dotychczas systemów, który pozwala ocenić, czy piłka minęła linię bramkową. System "goal-line" (linia bramkowa) wybrano z myślą o przyszłorocznych mistrzostwach świata w Brazylii. Władze światowego futbolu zdecydowały się na niemiecką technologię GoalControl-4D. Oparty na użyciu kamer system został uznany za lepszy od trzech innych: GoalRef i Cairos, które bazują na polach magnetycznych (czip w piłce), oraz innej technologii wykorzystującej kamery - Hawk-Eye.
Ta ostatnia wydawała się faworytem, ponieważ jest już stosowana w innych dyscyplinach (tenis i krykiet), a FIFA testowała ją od 2011 roku. Z kolei GoalControl został oficjalnie uznany przez Federację jako kandydat dopiero kilka tygodni temu.

GoalControl wykorzystuje 14 kamer - siedem na każdą bramkę - i spełnił wszystkie wymagania FIFA w lutym podczas testów na stadionach w Duesseldorfie i Gelsenkirchen. Jeśli piłka przekroczy linię, sędzia w ciągu sekundy otrzymuje odpowiedni sygnał, który odczytuje na zegarku.

Prezydent FIFA Joseph Blatter opowiedział się za wprowadzeniem technologii "goal-line" po mundialu w 2010 roku. Wówczas podczas meczu Anglii z Niemcami Frank Lampard zdobył gola, którego sędzia niesłusznie nie uznał.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..