nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

PAP

dodane 02.04.2013 12:22

Jak pomóc ptakom

Bocianów, czy żurawi nie należy dokarmiać resztkami ze świąt.

Bocianów, czy żurawi nie należy dokarmiać resztkami ze świąt - zaapelowała w rozmowie z PAP dr Ewa Rumińska z Fundacji Albatros, która w podolsztyńskim Bukwałdzie prowadzi ptasi szpital. Od kilku dni urywają się tam telefony od zatroskanych losem bocianów.

Od kilku dni na Warmię i Mazury przylatują bociany, na łąkach coraz częściej można zobaczyć żurawie.

"Ponieważ pokrywa śnieżna jest duża, ludzie, którzy obserwują te ptaki obawiają się o ich los. Odbieramy mnóstwo telefonów z pytaniami o to, jak można im pomóc. Pojawiły się nawet pomysły, by częstować je resztkami ze świąt. To absolutnie niewskazane, to zły, szkodliwy, wręcz zabójczy dla ptaków pomysł" - powiedziała PAP ornitolog Ewa Rumińska z Albatrosa i podkreśliła, że sól jest dla ptaków zabójcza.

Rumińska zaapelowała, by ludzie, którzy chcą dokarmiać bociany, wykładali tym ptakom drobiowe podroby, czy kawałki drobiu lub ryby - wszystko powinno być surowe i w żadnym razie nie może być solone. Jedzenie należy kłaść w takich miejscach, gdzie zwykle bociany żerowały, np. na łąkach.

"Ale trzeba przy tym uważać na psy, czy inne drapieżniki, które mogą zaatakować bociany" - zaznaczyła Rumińska.

Żurawiom można wysypywać na łąkach ziarna zbóż, a nawet dawać suchą karmę dla psów i kotów. "Tego rodzaju pokarm można spróbować też podać bocianom" - przyznała Rumińska i podkreśliła, że pod żadnym pozorem nie należy próbować łapać i zamykać w stodołach, czy oborach bocianów i żurawi. "Tak można tym ptakom wyłącznie zaszkodzić" - powiedziała Rumińska.

Na Warmii i Mazurach pojawiły się też szpaki - im można dawać obierki z warzyw i owoców, a także suszone owoce, czy nasiona słonecznika.

"Ptaki, które przyleciały do nas, w mojej ocenie przez kilka dni wytrwają nawet bez dokarmiania. Gorzej, jeśli pokrywa śnieżna utrzyma się dłużej, tydzień czy dwa, wtedy na pewno nie unikniemy ptasich zgonów" - przyznała Rumińska.

Ze względu na dużą pokrywę śnieżną, w woj. warmińsko-mazurskim w lasach dokarmiana jest wciąż leśna zwierzyna. W Puszczy Boreckiej leśnicy regularnie karmią stado 91 żubrów, które wciąż chodzą w zwartej gromadzie. Żubry rozejdą się samopas po lesie dopiero, gdy nadejdzie wiosna i będą w stanie same zdobywać pożywienie.

"Jesteśmy gotowi na dokarmianie żubrów, co najmniej do 20 kwietnia, zima im nie dopiekła, stado jest w doskonałej formie" - zapewnił PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Borki, Krzysztof Wyrobek.

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10