nasze media Najnowszy numer MGN 03/2021

Adam Śliwa/PAP

dodane 25.03.2013 10:54

Mądry makak

Małpki makaki, słyną z umiejętności uczenia się.

Makaki są małpkami o wzroście około 60 cm i wadze 10 kg. Zależnie od odmiany gatunki makaków żyją w różnych miejscach Azji. Makaki jawalskie były wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne i dzięki nim odkryto szczepionkę na chorobę Heinego- Medina. Ulubioną zabawą młodych są skoki do gorącej wody.Zimą bawią się śniegiem. Potrafią lepić z niego kulki o średnicy 60 milimetrów i rzucać nimi jak piłką.

Na łamach czasopisma "New Scientist" opublikowano ciekawy artykuł na temat społeczności makaków które potrafią działać zgodnie z zasadami demokratycznymi, w przeciwieństwie do goryli, które wolą model dyktatorski. Brzmi to dosyć śmiesznie, ale ma potwierdzenie w badaniach. Dr Odile Petit z Narodowego Centrum Badań Naukowych w Strasburgu prowadziła przez cztery miesiące badania na dwóch stadach makaków. Badaczka zaobserwowała, że grupa zawsze zaczynała się poruszać pod wpływem ruchu jednej z małp, która odbiegała na odległość 1 do 5 metrów, po czym czekała, aż dołączą do niej pozostałe.

Czasami jeden makak biegł w kierunku pożywienia, a drugi wybiegał w przeciwną stronę, chcąc znaleźć miejsce na odpoczynek, co mogło prowadzić do podziałów w grupie. Inne małpy ustawiały się za wybranym liderem, ale w końcu przeważało zdanie liczniejszej grupy. Jak się wydaje, powodzenie małpy-lidera wśród "wyborców " nie miało związku z jej wiekiem, płcią ani statusem w stadzie. Nawet małpie dzieci potrafiły zapoczątkować ruch we właściwym kierunku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione