nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

Adam Śliwa

dodane 13.03.2013 15:31

Niedźwiedź który był żołnierzem

Polscy żołnierze trzymali wiele zwierząt ale najsłynniejszym jest niedźwiedź Wojtek.

 Został on odkupiony za parę puszek konserw od chłopca w Persji przez żołnierzy 22 kompanii zaopatrywania artylerii. Mały niedźwiadek był przez żołnierzy karmiony z butelki i rósł jak na drożdżach. Miś tak przywiązał się do żołnierzy, że jadał razem z nimi i mimo że miał swoją sypialnię w dużej skrzyni, to często w nocy wchodził do namiotów i przytulał się do żołnierzy. Był całkowicie łagodny. Złościł się tylko wtedy gdy ktoś przy nim przeklinał. P

rzed wyruszeniem do Włoch pojawił się problem, ponieważ Anglicy zabronili zabierania na statki jakichkolwiek zwierząt. Polacy wymyślili więc sposób. Wojtek został wciągnięty do ewidencji jako żołnierz i dostał stopień kaprala. W czasie wyczytywania nazwisk do zaokrętowania, gdy brytyjski żołnierz przeczytał kapral Wojciech Miś i zobaczył przed sobą wielkiego niedźwiedzia mocno się zdziwił... ale przepuścił nietypowego żołnierza. Wśród opowieści o Wojtku są także wspomnienia jak w czasie bitwy pod Monte Cassino pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją. Ile w tym prawdy nie wiadomo, ale od tego czasu odznaką kompanii został niedźwiedź niosący pocisk. Po wojnie i rozformowaniu polskiego wojska Wojtek trafił do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Zmarł w 1963 roku w wieku 22 lat. Był do końca życia często odwiedzany przez byłych żołnierzy.

« 1 »
oceń artykuł
 • gr
  09.06.2013 10:23
  Jakie to miłe, że poruszyliscie temat Wojtka. Moja Mama była u Andersa i opowiadała mi, jak byłam mała o Wojtku, bo go dobrze znała.
  doceń 0
 • kasia
  21.10.2013 07:52
  Co Ci o nim opowiedziała?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: Dziś 19:06
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik