nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

MGN 04/2013

dodane 12.06.2013 14:38

Lalki nie dla dzieci

Droga Redakcjo! Mam na imię Kinga. Chodzę do III klasy szkoły podstawowej. Mieszkam w Olsztynie. Moja mama uważa, że lalki i gadżety Monster High nie są odpowiednie dla dzieci. Mama mówi, że one są przeciw Bogu. Ja tego nie rozumiem. Co jest tam złego? Jeśli Waszym zdaniem mama ma rację, to wytłumaczcie mi to. Bardzo proszę. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź Kinga Stępień

Droga Kingo,

Cieszę się, że pytasz o lalki. Sama niedawno, jak Twoja mama, musiałam się im przyjrzeć, gdy moje córki zaczęły się tymi lalkami interesować. I jestem już całkowicie pewna, że to nie są dobre zabawki dla dzieci. Owszem, lalki Monster High fascynują, bawią i zajmują czas. Jednak ta zabawa niepokoi, bo dobra zabawka to taka, która mądrze uczy świata, rozwija pamięć, wywołuje radość. Pomyśl, czego może uczyć zabawa małym wampirem (według koszmarnych baśni wypijają ludziom krew) czy tzw. zombie (potworem, który umarł, a jednak… żyje)? Czy bawiąc się lalką w trumnie, stajesz się mądrzejsza, lepsza, i czy ta zabawa wywołuje w Tobie prawdziwą, wewnętrzną radość? Moim zdaniem brzydkie (!) potwory nie są bohaterkami do naśladowania. W dodatku rujnują w dzieciach naturalną wrażliwość na piękno i na dobro. Symbolem tych lalek jest… trupia czaszka z kokardką. Trupia czaszka zawsze kojarzyła się z niebezpieczeństwem, czymś złym. Dzieci, bawiąc się lalkami z trupią czaszką, przestają widzieć zło, brzydotę i reagować na nie. Niepokojące jest też to, że dziewczynki, które bawią się Monster High, bardzo często zapominają o całym świecie. Nie chcą bawić się już niczym innym. Co więcej, zdarza się, że odrzucają te koleżanki, które lalek Monster nie mają. Moda na Monster High terroryzuje szkoły i przedszkola, a dziewczynka, która wyłamuje się z tej mody, uważana jest za gorszą. Musisz wiedzieć, że nad stworzeniem lalek, filmów i przeróżnych gadżetów Monster, przez długi czas pracował sztab dorosłych. Stworzono je tylko i wyłącznie dla… wielkich pieniędzy. Nie poddawaj się terrorowi nieuczciwych dorosłych! Kolejna sprawa to wygląd. Lalki są przerażająco wychudzone, mają nienaturalnie wielką głowę, całkowicie zniekształcone ciała. Gdyby prawdziwa dziewczyna miała proporcje lalki Monster, nie potrafiłaby chodzić. Byłaby bardzo chora! Niestety, dziewczynki często chcą być podobne do swoich bohaterek. Coraz więcej małych dzieci chce się odchudzać, coraz częściej chorują ciężko na śmiertelną chorobę – anoreksję. Czy naprawdę chciałabyś wyglądać jak lalka Monster? I na koniec bardzo ważna sprawa: zastanów się, czym te laki zajmują się na co dzień? Niby się uczą, niby przyjaźnią. A tak naprawdę? W szkole interesują się tylko… chłopakami. Walczą o ich zainteresowanie, kłócą się o władzę. Nie rywalizują mądrością, pomocą innym, dobrocią. Wolą ciuchy, zakupy i „bycie popularną”. Ubierają się do tego w nieestetyczne, wyzywające ubrania! To zachowania, które są… niegodne, upokarzają mądre dziewczęta. Twoja mama mówi, że lalki Monster są „przeciw Bogu”. To możliwe. Pan Bóg chce, by dzieci rosły i rozwijały się w świecie piękna i dobroci. A moim zdaniem potworki w trumnie nie uczą ani piękna, ani dobroci. Agata Puścikowska

« 1 »
oceń artykuł
 • Pinxy Lala
  13.08.2013 16:32
  Nie rozumiem Was, droga redakcjo. Przyjżyjcie się naszym blogom http://laureczkamh.pinger.pl/
  doceń 1
 • Placki
  22.09.2013 07:58
  Chcę zauwazyć, że obrazek dołączony do artykułu to tzw. Fan Art. Czyli że tak przerazającej i ohydnej postaci nie ma w MH.
  Proste. A wy się oburzacie. Popieram Pinxy Lalę. Lepiej se wejdzcie na jakiś blog o MH.
  doceń 1
 • Placek
  22.09.2013 08:02
  Popraweczka, sorki! Mam to samo zdanie że Art jest przesadzony, ale nie Fan Art (bo rysowała to pani z redakcji) tylko po prostu Art. Wiecie, żeby nie było!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  ŁukaszKolada
  ostatnia aktywność: Dziś 02:15
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 2
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 4
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 5
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26