nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

PAP

dodane 08.03.2013 10:51

Kosmiczna linijka

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się dokładnie skalibrować „kosmiczną linijkę”, czyli precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk.

Zespołem badaczy kierował prof. Grzegorz Pietrzyński z Obserwatorium Astronomicznego UW. Odległość do Wielkiego Obłoku Magellana wynosi - według najnowszego pomiaru - 160 tysięcy lat świetlnych, z dokładnością do 2 procent.

Astronomowie badają rozmiary Wszechświata najpierw mierząc odległości do bliskich obiektów, a następnie używają ich jako wzorców do ustalenia dystansów coraz dalej w kosmosie. Nazywają to metodą świec standardowych. Łańcuch pomiarów jest jednak na tyle dokładny, na ile najsłabsze jego ogniwo, a tym jest właśnie dokładny dystans do Wielkiego Obłoku Magellana.

Uzyskany wynik ma wielkie znaczenie jako podstawa skali odległości w kosmosie. Odpowiednio wykalibrowana "astronomiczna linijka" służy później m.in. do określenia wartości stałej Hubble'a, jednego z głównych wyzwań współczesnej astronomii. Stała Hubble'a opisuje, jak szybko rozszerza się Wszechświat. Ponadto stanowi ważny element w zagadce tajemniczej ciemnej energii, która odpowiada za trzy czwarte masy Wszechświata.

Oprócz naukowców z Polski w zespole znaleźli się także badacze ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Niemiec i Chile.

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: Dziś 19:06
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik