nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Gabriela Szulik

dodane 28.01.2013 13:48

LEGO, czyli baw się dobrze

Zaczęło się w małym miasteczku Billund w Danii, w warsztacie stolarskim Ole Kirk Christiansena, gdzie najpierw tworzył meble, a od 1932 roku zabawki. Nazwał je LEGO. W języku duńskim to połączenie dwóch wyrazów: „leg” i „gotd”, to znaczy „baw się dobrze". A z łaciny tłumacząc, słowo „lego" oznacza „składam”.

55 lat temu, 28 stycznia 1958 roku opatentowano sposób łączenia słynnych zabawek LEGO, znanych na całym świecie. Ale zaczęło się dużo wcześniej, w małym miasteczku Billund w Danii, w warsztacie stolarskim, gdzie Ole Kirk Christiansen tworzył najpierw meble. Zabawki zaczął tworzyć w 1932 roku i nazwał je LEGO. W języku duńskim to połączenie dwóch wyrazów: „leg” i „gotd”, to znaczy „baw się dobrze". A z łaciny tłumacząc, słowo „lego" oznacza „składam”.

Początkowo firma Christiansena produkowała drewniane klocki, zwierzątka i pojazdy.

Pierwszy sukces odniosła wyprodukowana w 1935 roku kaczka na kółkach.

Po II wojnie światowej, w 1947 roku, Ole Kirk sprowadził z Brytanii  specjalną maszynę do tłoczenia plastiku. Gdy okazało, że o plastikowym modelu samochodu LEGO marzyli wszyscy chłopcy, Ole zaczął pracować nad systemem klocków które mogły by się ze sobą łączyć. I udało się, 28 stycznia 1958 roku firma opatentowała ten sposób. To był początek nowej przygody, która nie znudziła się przede wszystkim najmłodszym. A klocki LEGO doi dziś są najbardziej popularnymi klockami. Setki milionów ludzi bawi się klockami Lego. Z klocków Lego można zbudować niemal wszystko – domy, samochody, rakiety. Wystarczy tylko pomysłowość i wytrwałość w budowaniu.

W tym samym roku, gdy opatentowano łączenie klocków, w Billund powstał też pierwszy LEGOLAND.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione