nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

Adam Śliwa

dodane 17.01.2013 09:23

Słynne i potężne

W amerykańskiej wytwórni Lockheed Martin trwa modernizacja ciężkiego transportowca C-5.

Lockheed Martin jest jedną z najważniejszych fabryk sprzętu wojskowego, a zasłynęła ze swoich samolotów. Większość najsłynniejszych nowoczesnych samolotów to właśnie wytwórnia Lockheed. Wystarczy wspomnieć o używanych także przez Polskie lotnictwo samolotach F-16 czy C-130 Hercules.

Z Herculesami wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Są to najdłużej w historii lotnictwa produkowane samoloty. Zostały wprowadzone do służby jeszcze w 1956 roku. Służą do transportu wojska i towarów na średnich odległościach. Bojową odmianą C-130 jest Spectre. Jest to znana wszystkim fanom gier Call of Duty wersja wspierająca jednostki naziemne. Na lewej burcie tego samolotu umieszczone są karabin maszynowy 25 mm, armata 40 mm i haubica 105 mm. Herculesy służą także jako samoloty ewakuacyjne, rozpoznania meteorologicznego czy pożarnicze. Napędzane są czterema silnikami turbośmigłowymi. W polskich siłach powietrznych służy 6 samolotów w wersji E. Polska otrzymała je jako bezzwrotną pożyczkę, a rząd USA zapłacił 98 mln dolarów na ich modernizację w zakładach Lockheed. Polskie Herculesy mają latać około 20 lat.

F-16 został zaprojektowany przez firmę General Dynamics, ale dziś jest produkowany przez Lockheeda. Jest to wielozadaniowy samolot 4 generacji. Do służby pierwsze egzemplarze weszły w latach 70 tych. F-16 c/d dla polskich Sił Powietrznych jest najnowocześniejszą wersją tego samolotu w Europie. Mamy ich w sumie 48 sztuk.

Kolejnym znanym projektem Lockheeda są samoloty niewykrywalne dla radarów F-117 Nighthawk. Charakterystyczny czarny kadłub nie sposób pomylić z innym samolotem. Nighthawk, czyli nocny jastrząb był precyzyjnym bombowcem. Został wycofany ze służby w 2008 roku. Samolot pokryty był specjalną powłoką pochłaniającą fale radarowe. Także jego kształt miał rozpraszać fale radarowe. Niestety z tego powodu był bardzo niestabilny i komputer pokładowy średnio co 3 sekundy musiał wyrównywać lot. Przez początkowe błędy w komputerach zginęło kilku pilotów doświadczalnych.

Na zdjęciu w hali Lockheeda składane są samoloty C-5 Galaxy. Są to ciężkie odrzutowe samoloty transportowe. Jest największą amerykańską jednostką transportową i jedną z największych na świecie. Służy przerzutowi wojsk w każde miejsce na świecie. Samolotów tych używają tylko siły powietrzne USA. C-5 jest w stanie przerzucić całą jednostkę wraz z ciężkim sprzętem jak czołgi.  W celu załadunku do dyspozycji jest otwierana rampa na dziobie i z tyłu. Łączna powierzchnia ładunkowa to ok. 800 metrów sześciennych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione