nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

Edward Kabiesz

dodane 15.01.2013 22:43

Będą nowe kanały telewizyjne

TVP wystartuje w konkursie na nadawanie na pierwszym multipleksie telewizji naziemnej, gdzie chce umieścić kanał dziecięcy. Z kolei jesienią planuje start stacji TVP Dokument, TVP Rozrywka oraz nowego TVP Info i stacji regionalnej.

Dziecięca stacja, która nie ma jeszcze nazwy, ma nadawać nowe własne produkcje, jak i pozycje z archiwum Telewizji Polskiej. Poza kreskówkami na jej antenę trafić może np. teatr dla dzieci.

-   Chcielibyśmy, żeby na pierwszym multipleksie znalazł się polski program adresowany do najmłodszych widzów. Z punktu widzenia zobowiązań społecznych uważamy, że byłoby czymś niewłaściwym, gdyby nie było tam miejsca dla polskiej produkcji - zapowiedział   Juliusz Braun, prezes TVP.

Telewizja Polska rozważa też zgłoszenie w konkursie kanału filmowego, ale prawdopodobnie tego nie zrobi. - Nie będziemy się ubiegali na koncesję na program społeczno-religijny - zapewnił też Braun.

Konkurs na nadawanie w MUX-1 ma zostać rozstrzygnięty w kwietniu br. Poza kanałem dziecięcym, filmowym i społeczno-religijnym ma się tam znaleźć stacja edukacyjna. Nowe kanały mają trafić na multipleks w kwietniu 2014 roku, zastępując na nim stacje TVP1, TVP2 i TVP Info.

Wcześniej, bo już jesienią br. Telewizja Polska chce rozdzielić stacje regionalne od TVP Info. Powstanie kanał regionalny (robocza nazwa to TVP Regiony), w którym emitowane będzie pasmo rozdzielne 16 ośrodków terenowych TVP oraz pasmo wspólne z ich produkcjami. Natomiast TVP Info nadawać będzie newsy i publicystykę całodobowo. Oba kanały mają być nadawane na trzecim multipleksie, gdzie teraz w każdym regionie są dwie wersje TVP Info z różnymi pasmami regionalnymi.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała też koncesje dla satelitarnych stacji TVP Rozrywka i TVP Dokument. - Oba mogą ruszyć po wakacjach - powiedział Juliusz Braun, podkreślając, że start obu stacji związany jest z sytuacją finansową spółki.  Oba kanały mają być niekodowane, dostępne u operatorów kablowo-satelitarnych i emitować głównie pozycje archiwalne.

- Są dni, gdy kanały tematyczne mają więcej niż 50 proc. udziału w rynku, a udziały dużych anten spadają, dlatego rozbudowujemy działalność kanałów tematycznych - tłumaczył Braun.  .

.

« 1 »