nasze media MGN 09/2024

Gabriela Szulik

dodane 16.12.2012 15:46

Betlejemskie Światło Pokoju już w Polsce

Słowaccy skauci przekazali nam Betlejemskie Światło Pokoju

 

Podczas Mszy świętej o godz. 9.00 w kościele św. Józefa w miejscowości Svit na Słowacji słowaccy skauci przekazali nam Betlejemskie Światło Pokoju. Odebrała je naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego Małgorzata Sinica.

O godz. 17.00 Światło w asyście policji trafi najpierw do Krakowa i Częstochowy. Wieczorem Światło zostanie też przekazane do Poznaniu, Wrocławia i Łodzi.

Betlejemska sztafeta potrwa do 24 grudnia.

Światło Betlejemskie trafi też z Polski na wschód: do Rosji, Ukrainy, Białorusi oraz Litwy. A 17 grudnia harcerze wyruszą w zimowy rejs na pokładzie Zawiszy Czarnego na Bornholm, by podzielić się Światłem z duńskimi skautami.

Rejs rozpocznie się w Świnoujściu i potrwa tydzień. Powrót planowany jest 22 grudnia w Gdyni. W zeszłym roku po raz pierwszy harcerze próbowali przekazać Światło do Danii, ale z powodu sztormu, misja nie została ukończona.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w Austrii w 1986 roku jako część bożonarodzeniowych akcji charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Ogień z Betlejem roznosili do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się symbolem pokoju, nadziei i miłości.

Odtąd każdego roku austriackie dzieci odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Odpalanie Światła to chwila wyjątkowa, bo Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej, która jest w konflikcie z Izraelem. Jednak na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania wojskowe.

Nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Zdarzyło się jednak, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła. Wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

To Światło jest więc prawdziwym znakiem pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania.

Do Polski Betlejemskie Światła trafiło pierwszy raz w 1991 r.

 

Przekazanie Światła można śledzić na stronie

www.swiatlo.zhp.pl

www.facebook.com/BetlejemskieSwiatloPokoju.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..