nasze media MGN 10/2020

PAP

dodane 18.10.2012 12:02

Europa w 90 godzin

Dziesięć europejskich stolic odwiedzi czworo niepełnosprawnych, podróżując wyłącznie koleją. 13 pociągami pokonają ponad 7 tys. km.

Wyprawę organizuje Stowarzyszenie Aktywne Życie, którego celem jest aktywizacja osób poruszających się na wózkach.

Podróżnicy wyruszą z dworca w Katowicach w czwartek po południu. Oficjalny start wyprawy nastąpi o godzinie 21.10 z Dworca Centralnego w Warszawie, skąd uczestnicy wyprawy pojadą do Bratysławy. Następnie kolejno przejadą przez: Pragę, Wiedeń, Rzym, Amsterdam, Brukselę, Luksemburg, Paryż i Berlin.

Do Warszawy na Dworzec Centralny wrócą w poniedziałek 22 października o godz. 15.15. Przerwy w podróży to tylko nieco ponad 14 godzin. W całości odbywać się ona będzie w pociągach pasażerskich, z wykorzystaniem ich planowych połączeń.

Stowarzyszenie Aktywne Życie chce pokazać rolę, jaką kolej może spełniać na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak deklarują organizatorzy wyprawy, projekt ma być też realizacją idei "Łam bariery, sięgaj dalej", pokazującej, że osoby niepełnosprawne osiągają rzeczy, które nawet dla pełnosprawnych są trudne do osiągnięcia.

Ekipa składa się z czterech osób niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach: Jolanty Tuz z Bielska-Białej, Mirosława Pawłowskiego z Katowic, Piotra Czarnoty z Jaworzna oraz Dariusza Magdija z Zawiercia. Każdemu z nich będzie towarzyszył opiekun. "Pociągami jeżdżę często, po wózku inwalidzkim to mój drugi środek transportu, nie mam więc obaw związanych z podróżą" – powiedział Dariusz Magdij.

Pomysłodawcą wyprawy i uczestnikiem w roli opiekuna osoby niepełnosprawnej jest Przemysław Noworzyń, na co dzień urzędnik katowickiej centrali PKP Cargo. "Uwielbiam podróże, szczególnie koleją. Chciałbym zaszczepić tę pasję wszystkim, którzy tak jak ja kochają zwiedzać, odkrywać i poznawać. Nic nie daje mi takiego poczucia swobody i romantycznej tułaczki, jak podróż pociągiem" – powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione