nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

Gabriela Szulik

dodane 29.08.2012 08:58

Księżyc będzie niebieski

31 sierpnia o godzinie 14:58 po raz drugi w tym miesiącu księżyc będzie w pełni, czyli wystąpi zjawisko niebieskiego księżyca.

31 sierpnia o godzinie 14:58 po raz drugi w tym miesiącu księżyc będzie w pełni, czyli wystąpi zjawisko niebieskiego księżyca.

Określenie „niebieski księżyc” pierwszy raz użyto na początku XX wieku i wcale nie oznacza, że księżyc będzie miał niebieski kolor. Oznacza tyle tylko, że w jednym miesiącu dwa razy wystąpiła pełnia księżyca. A to zjawisko powtarza się bardzo rzadko. Nasz satelita krąży po orbicie ziemskiej 29,5 dnia. W tym czasie obserwujemy cztery jego fazy: nów, pierwszą kwadrę, pełnię i drugą kwadrę.

Wszystkie ziemskie miesiące kalendarzowe, z wyjątkiem lutego, mają 30 lub 31 dni, więc od czasu do czasu w jednym miesiącu zdarzają się dwie pełnie Księżyca.

Średnio niebieskie Księżyce zdarzają się raz na ponad dwa lata, czasami częściej. Na przykład trzy lata temu w lutym pełni księżyca nie było wcale. Natomiast w styczniu i w marcu pełnia była dwa razy, czyli w tych miesiącach wystąpiło zjawisko niebieskiego księżyca.

Kolejny „niebieski księżyc” będzie dopiero w 2015 r. dlatego koniecznie trzeba zapamiętać: 31 sierpnia, godz. 14:58

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..