nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

Piotr Sacha

dodane 17.08.2012 17:23

Mamy Karolinę, a Słowacy Ankę

Do poniedziałku w Vysokiej nad Uhom na Słowacji trwa Pielgrzymka Radości, czyli „Put Radosti”. Jej hasło to „Miłość nigdy nie ustaje”.

- Wszystkiemu winna Anka Kolesárova – śmieją się organizatorzy pielgrzymki. – Bo to ona przyciąga tu ludzi – mówią. 16-letnia Anka zginęła w czasie wojny w 1944 r. w obronie swojej czystości. Na Słowacji jest patronką ruchu czystych serc. Tak jak w Polsce bł. Karolina Kózkówna. 

Niektórzy uczestnicy pielgrzymki mają na palcu pierścień Karoliny Kózkówny. – Wy Polacy macie pierścień czystości, a my księgę czystych serc – uśmiechają się Słowacy.

Gdy upadł komunizm, o Ance Kolesarovej zaczęto w Vysokiej nad Uhom mówić głośniej. A w 2004 roku, 60 lat po tragicznych wydarzeniach, ruszył jej proces beatyfikacyjny. Obecnie do grobu Anki przyjeżdżają uczniowie i studenci z całej Słowacji, a nawet z zagranicy. Na grobie Anki są słowa św. Dominika Savio: „raczej śmierć niż grzech”.

Pielgrzymkę zorganizował Domcek, czyli po polsku „domek”, który stoi w samym centrum Vysokiej nad Uhom. To centrum młodzieżowe. Obecnie dla osób od 15 roku życia Domcek organizuje cztery razy w roku Pielgrzymkę Radości – w lutym, maju, sierpniu i październiku. Odbywają się też Pielgrzymki Rodzin i Pielgrzymki Dojrzałości, a także spotkanie sylwestrowe dla młodzieży. 
 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..