nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023
dodane 25.07.2012 22:14

Córka alkoholika

Mój ojciec jest alkoholikiem i dlatego mam tyle problemów. Nigdy mi nie pomagał, nie mogę na niego liczyć. Koleżanki mają takich fajnych ojców- pomagają w nauce, zawożą na zajęcia. Ja mogę tylko płakać, słuchać awantur, płaczu wykończonej mamy. Przez to wszystko źle się uczę, jestem samotna, zaniedbana, nie mam modnych ubrań. Nikt mnie w klasie nie lubi, nie rozmawia ze mną. Nikt mnie nie zauważa. Gdy żartują na temat pijaństwa, pijaków, to zaraz chce mi się płakać. Bo to nie jest śmieszne mieć takiego ojca. Gimnazjalistka

Absolutnie nie chowaj się w kąt i nie pozwól robić z siebie ofiary. Uwierz w siebie. Jesteś wartościową dziewczyną. Nie rozczulaj się nad sobą, tylko uwierz, że dasz radę bez pomocy ojca. Poznałam wiele dzieci i młodzieży z tym samym problemem. Różnica taka, że się dobrze uczyły, były lubiane, wesołe, a na ojca raczej się wściekały.
Podejdź do lustra i przyjrzyj się uważnie swoim minom. Zobacz, jak wyglądasz, gdy się uśmiechasz a jak gdy jesteś ponura, smutna. Pilnuj, byś każdego dnia wchodziła do szkoły lekko uśmiechnięta, zawsze poszukaj powodu do zadowolenia, nikogo się nie bój. Bardzo dbaj o swój wygląd, czyli o ładnie uczesane i umyte włosy, paznokcie. Nie musisz mieć wcale markowych ubrań. Zawsze pod koniec sezonu są przeceny. Czasami do koszulki można przyszyć ciekawe koraliki, śmieszne guziki. To nie Twoja wina, że z ojcem jest tak jak jest. Nigdy się tego nie wstydź. To nie Ty pijesz. Gdyby ktoś Ci coś kiedyś powiedział, to zapytaj, jaka jest jego zasługa w tym, że ma zdrowego ojca.
Bardzo dbaj o to, byś wyrosła na mądrą i zaradną dziewczynę. W nowym roku szkolnym skup się na nauce, poproś wychowawczynię o pomoc, bo to ważne,  byś szybko była samodzielna. Córka alkoholika nie musi być wcale cały czas smutna. Gdy wychodzisz z domu wyrzucaj z głowy to, co się tam dzieje. Jak każdy człowiek masz prawo do śmiechu, do żartów. To ważne dla zdrowia. Podchodź do koleżanek, słuchaj, o czym mówią, nie chowaj się w kącie. Jeśli to będzie za trudne, poproś o pomoc szkolnego pedagoga. Ciesz się z każdego drobiazgu, naucz się znajdywać drobne powody do śmiechu i do radości. Tak się skupiłaś na ojcu, że zapomniałaś o swoim życiu. Zapytaj szkolnego pedagoga, czy w okolicy odbywają się spotkania grupy aa i ich rodzin.
                                                                     

Zadaj pytanie:

korepetycje@malygosc.pl


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..