nasze media MGN 07/2024

Gabriela Szulik

dodane 25.07.2012 08:40

Patron szczęśliwego celu

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w polskich kościołach i parafiach błogosławi się kierowców i ich pojazdy.

Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa w polskich kościołach i parafiach błogosławi się kierowców i ich pojazdy.

Od niedzieli, 22 lipca trwa Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, pod hasłem „Niesiemy Chrystusa na drogach świata”. W tym czasie prowadzona jest akcja 1gr za 1km. W ten sposób kierowcy mają dziękować Bogu za bezpieczne podróże a swój dar przekazać na środki transportu dla misjonarzy.

Wspomnienie św. Krzysztofa to okazja, by zastanowić się, jak na drodze poruszają się nie tylko kierowcy samochodów czy motocykli, ale również rowerzyści.

Pomocą może posłużyć dekalog kierowcy proponowany przez

MIVA Polska, organizacja, która pomaga misjonarzom w kupnie środków transportu, czyli samochodów terenowych, motocykli, rowerów, łodzi, barek rzecznych a także quadów, silników do łodzi a nawet zwierząt pociągowych, zaproponowała kierowcom specjalny dekalog:

Przykazania dla kierowców:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:

1. Nie będziesz egoistą na drodze.

2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.

3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.

4. Szanuj pieszych.

5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy.

6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.

7. Nie bądź brawurowy w prędkości.

8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.

9. Pomagaj potrzebującym na drodze.

10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

Boże pobłogosław naszej podróży.

Spraw abym jechał bezpiecznie i szczęśliwie dotarł do celu.

Boże prowadź!

Święty Krzysztofie, módl się za nami!

 

O św. Krzysztofie

Krzysztof to z greckiego „niosący Chrystusa”. O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Prawdopodobnie pochodził z Małej Azji, i tam za panowania cesarza Decjusza zginął jako męczennik.

Z powodu braku informacji o św. Krzysztofie powstała o nim legenda. Według niej jego pierwotne imię brzmiało Reprobus (z greckiego Odrażający), bo podobno miał głowę podobną do psa, ale wyróżniał się niezwykłą siłą i służył królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Ale pewnego dnia przekonał się, że szatan boi się imienia Chrystusa. To go zaciekawiło. Przestał więc służyć szatanowi i poszedł służyć Chrystusowi. Poznał chrześcijaństwo i przyjął chrzest. Za to, że służył szatanowi, postanowił pokutować i zamieszkał nad Jordanem, by w miejscu, gdzie woda była płytsza, przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów idących do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło, by przeniósł je na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł taki ciężar, że zdawało mu się, że nie da rady go przenieść. Zawołał: „Kto Ty jesteś?" Dziecko odpowiedziało: „Jestem Jezusem, twoim Zbawicielem. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat".

Reprobusa nazwano potem „Krzysztofem”, czyli „niosącym Chrystusa”. Podobno gdy Krzysztof przyjął chrzest Pan Jezus przywrócił mu wygląd człowieka.

Św. Krzysztof jest m. in. patronem Ameryki i Wilna, kierowców, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, turystów i żeglarzy. Jest orędownikiem w śmiertelnych niebezpieczeństwach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..