nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP

dodane 20.07.2012 10:56

Polacy z olimpijskim ogniem

W piątek i sobotę 26 Polaków biegnie w sztafecie z pochodnią z ogniem olimpijskim w miejscowościach znajdujących się w pobliżu Londynu.

Część dostąpi tego zaszczytu 20 lipca w okręgu Guildford, pozostali - dzień później na terenie Waltham Forest.

W ekipie są m.in.: dwukrotny medalista olimpijski (brąz w Barcelonie 1992, srebro w Atlancie 1996) i rekordzista kraju w skoku wzwyż (2,38) Artur Partyka, były hokeista grający w NHL Mariusz Czerkawski, polarnik Jan Mela, podróżniczka Beata Pawlikowska, aktor Michał Żebrowski.

Do pokonania będą mieli dystans 300 jardów (ok. 275 m). Jak podkreślił Mela, okazję udziału w sztafecie wykorzysta, aby więcej osób dowiedziało się o fundacji "Poza horyzonty", która udziela wsparcia osobom po amputacjach. On stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał w 2002 roku w Malborku.

Bieg z pochodnią zakończy się 27 lipca na Stadionie Olimpijskim, kiedy to nastąpi ceremonia otwarcia igrzysk. Łącznie udział w sztafecie weźmie osiem tysięcy osób, które pokonają w sumie osiem tysięcy mil (12 875 km). Jako pierwszy wystartował na trasę 19 maja z przylądka w Kornwalii trzykrotny mistrz olimpijski w żeglarstwie Brytyjczyk Ben Ainslie. Następnie ogień zapalony w Olimpii odwiedził wiele miast na terenie Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..