nasze media Najnowszy numer MGN 06/2020

PAP

dodane 05.07.2012 20:39

Była bramka?

Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board), zajmująca się tworzeniem i nowelizacją przepisów gry, zezwoliła w czwartek na wprowadzenie technologii "goal-line", która pozwoli lepiej ocenić, czy piłka przekroczyła linię bramkową.

Decyzja IFAB oznacza, że podczas meczów możliwe będzie korzystanie z używanej np. w tenisie technologii Hawk-Eye ("sokole oko") bądź piłek z chipem, które sygnalizowałyby przekroczenie linii bramkowej. Odpowiedni system będzie musiał jednak najpierw zyskać akceptację Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

Na razie techniczne nowinki zostaną zastosowane podczas trzech wielkich imprez: klubowych mistrzostw świata w grudniu tego roku w Japonii, przyszłorocznego Pucharu Konfederacji w Brazylii oraz mundialu w 2014, który również rozegrany zostanie w tym kraju.

Rada zaaprobowała również dalsze korzystanie z pięciu sędziów w czasie meczów piłkarskich. Skorzystanie z rozszerzonego zestawu arbitra zależeć będzie od decyzji organizatora rozgrywek.

Ponadto zawodniczki z krajów arabskich będą mogły rozgrywać mecze w hidżabie, tradycyjnym stroju muzułmańskim zakrywającym włosy, uszy i szyję. Wnioskował o to jeden z sześciu wiceprezydentów FIFA książę Ali bin Al Husajn z Jordanii.

Dyskusja o konieczności wprowadzenia do futbolu nowoczesnych rozwiązań technologicznych trwała od początku 21. wieku. Wynikała z ewidentnych błędów popełnionych przez sędziów, również na największych imprezach.

Władze światowej piłki nożnej broniły się przed nowelizacją przepisów, tłumacząc się niedoskonałością rozwiązań technicznych oraz dużymi kosztami ich wprowadzenia.

Szef FIFA Joseph Blatter długo był przeciwny powszechnemu wprowadzeniu technologii, ale zmienił zdanie po wydarzeniu z Euro 2012, kiedy węgierski arbiter bramkowy Istvan Vad nie zauważył, że piłka przekroczyła linię. Wskutek tego prowadzący mecz Ukraina - Anglia jego rodak Viktor Kassai nie uznał ewidentnego gola dla współgospodarzy mistrzostw Europy.

Podobne zdarzenie miało miejsce w trakcie meczu Anglia - Niemcy na mistrzostwach świata w RPA dwa lata temu, kiedy arbiter nie zauważył, że piłka po uderzeniu Franka Lamparda przekroczyła linię bramkową.

W skład IFAB wchodzi czterech członków FIFA oraz po jednym przedstawicielu angielskiej, walijskiej, szkockiej i irlandzkiej federacji piłkarskiej.

 

« 1 »
 • tak
  05.07.2012 21:57
  była bramka!!! nawet ja to widziałem:)
  doceń 0
 • momo
  06.07.2012 04:41
  "Wnioskował o to jeden z sześciu wiceprezydentów FIFA książe Ali bin Al Husajn z Jordanii."

  Czy tylko ja widzę w tym zdaniu dwa błędy?
  doceń 0
 • rMefoxOGVHVXQl
  17.08.2012 16:51
  Nie do końca zgadzam się z tym cytaetm. Z własnego ( i nie tylko z własnego) doświadczenia wiem, że czasami wystarczy się pomodlić o coś, i to się otrzyma (nic w tym kierunku nie robiąc), samo potrafi przyjść do domu. Piszę całkiem serio.Nie zawsze działanie jest potrzebne, aczkolwiek wskazane. Z tymi prawami umysłu rf3żnie bywa. Interesuję się tym dość długo.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 3
  gr3
 • 4
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113
 • 5
  minialo
  ostatnia aktywność: 21.11.2019
  łączna liczba komentarzy: 17

Najwyżej docenione