nasze media Najnowszy numer MGN 12/2022

PAP

dodane 11.06.2012 18:44

Bez szowinizmu i agresji

Dzień przed meczem Polska - Rosja polscy i rosyjscy kibice wspólnie złożyli wiązanki kwiatów na warszawskim Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich oraz przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Wiązanki przystrojone były szalikami w barwach obu narodowych reprezentacji.

To inicjatywa powstałego spontanicznie komitetu obu grup kibiców, który nosi nazwę "Przyjazna Rywalizacja".

"Jest to nasza wspólna inicjatywa. Kontaktowaliśmy się ze sobą w tej sprawie przez Ambasadę Kibica. Warto wykonać gesty, które by pozwoliły pozyskać wzajemną sympatię" - powiedział w poniedziałek PAP Jacek Kamiński, jeden z kibiców i organizatorów wydarzenia.

"Trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli. Chcemy oddać im hołd w podzięce za to, abyśmy mogli dziś spokojnie żyć, grać i przeżywać emocje związane z piłką. Co do jutra, oczekujemy dobrego meczu. Polacy po pierwszym z Grekami są w trochę gorszej sytuacji. Rosjanie po zwycięstwie nad Czechami w lepszej, ale uważam oba zespoły za faworytów grupy" - powiedział przedstawiciel kibiców rosyjskich.

Po uroczystościach przy ul. Żwirki i Wigury oraz na Placu Krasińskich, w których uczestniczyło kilkudziesięciu fanów, odczytano oświadczenie komitetu obu grup kibiców. "Jako prawdziwi kibice, wierni swoim narodowym reprezentacjom, wierzymy, że możliwa jest sportowa rywalizacja w duchu fair play, bez szowinizmu i agresji. Zademonstrujmy razem, że darzymy się wzajemnym szacunkiem, niezależnie od dzielących nas różnic, a sport powinien łączyć, a nie dzielić. Razem złożymy symboliczne wieńce w miejscach ważnych dla naszej trudnej, ale wspólnej historii".

We wtorek w Warszawie ma zostać zorganizowany mecz towarzyski polskich i rosyjskich kibiców. "Traktujemy tę imprezę jaką jest Euro, jako okazję do spotkania ludzi, do zabawy, do tego żeby się cieszyć futbolem i sportem" - powiedział Kamiński. (PAP)

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione