nasze media Najnowszy numer MGN 10/2018

Adam Śliwa

|

MGN 07-08/2012

dodane 21.09.2012 10:39

Hangar w piasku

Szukali ropy, znaleźli myśliwiec. W piaskach Sahary znaleziono prawdziwy skarb.

Na ślad samolotu pierwsi trafili egipscy kierowcy. O znalezisku powiadomili polską ekipę z Torunia szukającą na Saharze złóż ropy naftowej. Kilka dni później w odludnym rejonie prowincji Nowa Dolina (Wadi al-Dżadid) Polacy ujrzeli doskonale zachowany wrak myśliwca. – Nie był nawet przysypany – mówił geolog, Jakub Perka. – Po prostu leżał na piachu i na kamieniach.
Jak się okazało, był to wrak samolotu z II wojny światowej Curtis P-40. Brytyjczycy używali ich w walkach nad Afryką Północną. Zaginął w 1942 roku. Na Saharze przeleżał 70 lat.

Krótki lot

W czerwcu 1942 roku 24-letni sierżant Dennis Copping z Brytyjskich Sił Powietrznych (RAF) wystartował do krótkiego lotu. Uszkodzonym we wcześniejszych walkach samolotem miał dolecieć do bazy remontowej. Obok leciał drugi, amerykański P-40 Curtis, w RAF zwanym Kittyhawk. Gdy jednak sierżant Copping przelatywał nad pustynią stracił prawdopodobnie orientację i odleciał w nieznanym kierunku. Nikt nie wiedział, co się z nim stało. O losach pilota opowiedział dopiero znaleziony na Saharze wrak.

Śmierć na pustyni

Pilot musiał lądować na pustyni z powodu awarii albo braku paliwa. Na pewno wyskoczył na spadochronie i przeżył, bo z tego zdarzenia zachował się dokładny raport. Poza tym przy wraku leżały jeszcze resztki spadochronu i prowizoryczne obozowisko. Sierżant Copping wymontował też z samolotu radio i baterie. Próbował pewnie wezwać pomoc, ale najprawdopodobniej to się nie udało. W pobliżu myśliwca nie znaleziono kości pilota, więc można przypuszczać, że zmarł gdzieś na pustyni wyczerpany samotną wędrówką.

Kapsuła czasu

Myśliwiec odnaleziony na pustyni po 70 latach jest w bardzo dobrym stanie. Mimo, że jego lądowanie było dosyć twarde, wyrwane zostało tylko śmigło. Zachowało się przede wszystkim jego numery fabryczne, dokumenty serwisowe i pełne wyposażenie. Nawet amunicja była jeszcze w środku.
P-40 Curtis, w RAF zwanym Kittyhawk, to wyjątkowa kapsuła czasu. Samolot pozostał taki, jak podczas startu w 1942 roku. Piasek i suche powietrze świetnie go zakonserwowały. O odzyskanie maszyny starają się Brytyjczycy, a miejsce jej odnalezienia zostanie oznaczone, jako grób wojenny sierżanta Coppinga, syna londyńskiego dentysty     

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Slotkakotka
  ostatnia aktywność: 06.03.2018
  łączna liczba komentarzy: 1
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  KociaAnia
  ostatnia aktywność: 24.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 26
 • 5
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10