nasze media MGN 05/2024

PAP

dodane 03.06.2012 08:43

Papież do uczestników "Lednicy 2000"

Życzę, by zapłonął w was ogień Bożego Miłosierdzia, napełnił was pokojem, mocą i nadzieją - powiedział papież Benedykt XVI w orędziu wyemitowanym w trakcie trwającego w sobotę Spotkania Młodych Lednica 2000. Pod Bramę-Rybę przyjechało ok. 60 tys. osób.

Spotkanie na Polach Lednickich w Wielkopolsce zorganizowano pod hasłem "Miłość Cię znajdzie". W tym roku poświęcono je Bożemu Miłosierdziu i św. siostrze Faustynie.

"W obliczu Jezusa Miłosiernego znajdujcie odpowiedź na wasze pytania, niepokoje i wizję szczęścia. Wiem, że pragniecie, by doświadczenie Lednicy, z którego wyrasta szkoła formacji wiary dojrzałej owocowało wspólnotą nowego ruchu, jaki rodzi się w Kościele. Wam wszystkim i waszemu spotkaniu z serca błogosławię" - powiedział papież w wyemitowanym w trakcie spotkania orędziu.

Spotkanie oficjalnie rozpoczęło się w sobotę po południu od wystrzału z armaty Bractwa Kurkowego i bicia lednickiego dzwonu. W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych. Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przywiozły kilkadziesiąt relikwiarzy z relikwiami św. siostry Faustyny.

Pod Bramę-Rybę przywieziona została m.in. zakonna obrączka świętej a także konfesjonał przy którym się spowiadała. Przybyli na Lednicę otrzymali specjalne wydanie "Dzienniczka" s. Faustyny oraz pierniki z hasłem tegorocznego spotkania.

Na Lednicę trafiła w sobotę replika chrzcielnicy z wadowickiej bazyliki Ofiarowania NMP, z której ochrzczony został Jan Paweł II.

"Tutaj, gdzie Polska została ochrzczona spotyka się, przed 1050 rocznicą chrztu Polski, chrzest Polski i chrzest Jana Pawła II. Chrzcielnica została poświęcona przez kard. Dziwisza" - powiedział organizator spotkania, dominikanin ojciec Jan Góra.

Jezioro Lednica uznawane jest za jedno z miejsc, w których Mieszko I mógł przyjąć w 966 roku chrzest.

Sprawowanej w trakcie spotkania mszy św. przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Na zakończenie spotkania uczestnicy z całej Polski, a także m.in. z Anglii, Białorusi, Czech, Holandii, Niemiec, Litwy, Portugalii i USA, dokonali wyboru Chrystusa. Jest to element towarzyszący spotkaniom na Lednicy od samego początku.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób.

« 1 »