nasze media Najnowszy numer MGN 04/2021

KAI/p

dodane 18.05.2012 09:49

Zdarzył się cud

Jak wynika ze wstępnych ocen, zdarzył się cud niezbędny do kanonizacji bł. Karoliny Kózkówny – poinformował ks. prof. Janusz Królikowski. Ruszają obchody 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny.

Zdaniem ks. Królikowskiego „w najbliższym czasie proces kanonizacyjny będzie mógł przebiegać dalej i zmierzać do szczęśliwego finału”. Według ks. prof. Królikowskiego, spośród Polaków beatyfikowanych przez Jana Pawła II, najbardziej rozwija się kult bł. Karoliny Kózkówny. W sanktuarium w Zabawie odnotowuje się łaski otrzymane za jej wstawiennictwem, wielu wiernych co miesiąc uczestniczy w Drodze Krzyżowej śladami jej męczeństwa.

Obchody odbywają się pod hasłem „25 lat z bł. Karoliną”, by zwrócić uwagę na to, jak inspiruje ona życie współczesnych. Mówiąc o rozwoju kultu błogosławionej, kustosz sanktuarium, ks. Zbigniew Szostak, przypomniał, że już za życia mówiono o niej, iż jest to „pierwsza dusza do nieba”, „anioł”, a ówczesny proboszcz mawiał, że to jego „prawa ręka życia duszpasterskiego”. Obecnie wierni modlą się o kanonizację bł. Karoliny.

Plan obchodów 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny:

W piątek 18 maja o godz. 15.00, tak jak każdego 18. dnia miesiąca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny.

Główne uroczystości zaplanowano na dni 8-10 czerwca w sanktuarium w Zabawie oraz w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. Pierwszym punktem tych obchodów będzie wspólne oglądanie transmisji meczu otwarcia EURO 2012 Polska-Grecja 8 czerwca. Na godz. 21.00 zaplanowano Apel Jasnogórski, a po nim recital Marii Bober, która zaśpiewa specjalnie skomponowane na tę okazję utwory, poświęcone bł. Karolinie. W planach jest także czuwanie modlitewne, a o północy nowy biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył Eucharystii.

W sobotę 9 czerwca Mszy św. w ramach uroczystości w sanktuarium będzie przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Natomiast w niedzielę 10 czerwca metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za wizytę Jana Pawła II w Tarnowie i beatyfikację Karoliny Kózkówny. Liturgia rozpocznie się o godz. 10.30 w kościele pw. bł. Karoliny, który wzniesiono na miejscu papieskiej celebry przed 20 laty.

 

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w miejscowości Wał-Ruda. Wychowała się w wielodzietnej i religijnej rodzinie. 18 listopada 1914 r. broniąc się przed gwałtem zginęła w lesie z rąk rosyjskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz od 2002 r. Ruchu Czystych Serc, a także szkolnych kół Caritas.

W jej liturgiczne wspomnienie, 18 listopada 2006 r. zainaugurowano proces kanonizacyjny błogosławionej. Ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc powołał trybunał oraz komisję historyczną.

Obecnie jedno ze świadectw niewyjaśnionego medycznie uzdrowienia jest badane w Rzymie i jeśli zostanie uznane za prawdziwe w rozumieniu przepisów prawa kanonicznego, będzie możliwa kanonizacja – czytamy na stronach internetowych sanktuarium w Zabawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione