nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

PAP

dodane 10.05.2012 13:21

Zapłonął ogień olimpijski

W ruinach świątyni Hery w starożytnej Olimpii na Peloponezie wzniecono w czwartek - przy pomocy promieni słonecznych - ogień, który 27 lipca zapłonie na stadionie w Londynie, inaugurując letnie igrzyska.

Grecka aktorka, w szacie kapłanki, podała pochodnię pierwszemu z 490 uczestników sztafety. Był nim wicemistrz olimpijski w pływaniu, specjalizujący się w rywalizacji na otwartych akwenach Spyros Gianniotis.

Sztafeta z olimpijską pochodnią podąży najpierw do Aten. 17 maja na stadionie Panathinaiko, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk (1896), przejmą ją Brytyjczycy i dzień później przetransportują do kraju na pokładzie samolotu.

Potem, przez 70 dni, sztafeta pokona po Wielkiej Brytanii 8000 mil, czyli 12,8 tys. kilometrów. Odwiedzi ponad 1000 miejscowości w każdym z hrabstw w Anglii oraz lokalnych okręgach w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Wyruszy 19 maja z przylądka Land's End w Kornwalii i dotrze m.in. do jednej z najsłynniejszych na świecie budowli megalitycznych - kręgu Stonehenge, na walijski szczyt Mount Snowdon wznoszący się na wysokości 1085 m n.p.m. oraz do sennego Bready w Irlandii Północnej, które zamieszkują jedynie 93 osoby. Okrążenie osiedla przez sztafetę zajmie jedynie 15 minut.

Sztafeta odwiedzi także wyspy, m.in. Man, Jersey, Szetlandy i Orkady. Ogień transportowany będzie m.in. kolejką linową w miejscowości Matlock Bath, balonem w Kornwalii, łodzią po Tamizie w hrabstwie Oxfordshire, tramwajem w regionie West Midlands, pociągiem z miasta York do miejscowości Thirsk oraz rowerem.

Zwieńczeniem podróży będzie zapalenie znicza na Stadionie Olimpijskim w Londynie podczas ceremonii otwarcia igrzysk 27 lipca.

W sztafecie weźmie udział ponad 8000 osób, z których większość to mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Najmłodszą będzie 12-letni Dominic Macgowan z Birmingham, a najstarszą urodzona w Łodzi mieszkanka Londynu Diana Gould. Wśród uczestników będzie także 26 Polaków, m.in. byli sportowcy Mariusz Czerkawski i Artur Partyka.

Znicz olimpijski pojawił się po raz pierwszy na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku. Sztafetę olimpijską zainaugurowano z kolei w 1936 roku w Berlinie. Wtedy udział w niej wzięło ponad 3300 osób, a trasa liczyła 3190 kilometrów.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione