nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022
dodane 24.04.2012 09:26

Questing

Nowy sposób na poznanie swojego regionu.

Globalizacja, standaryzacja, integracja kultur… te słowa stają się coraz modniejsze
a procesy z nimi związane coraz bardziej realne dla każdego z nas.
To właśnie powoduje, iż każdy próbuje chronić swoją „małą ojczyznę”, chronić a może
po prostu poznać. Na nowo odkryć miejsca, do których nie trzeba lecieć samolotem.


Jedną z bardzo atrakcyjnych form poznawania regionu jest questing, którego prekursorem był Steven Glazer. Piętnaście lat temu w USA pierwsze questy opracowali uczniowie, skauci, wolontariusze i stowarzyszenia historyczne. W Polsce questing zaistniał w 2006 roku na obszarze Warmii i Mazur (akcja „Róg Obfitości” promująca lokalną markę Baby Pruskie). Od roku 2010 realizowany jest projekt na terenie województwa świętokrzyskiego „Bałtów – polską stolicą questingu”. W Bałtowie questy tworzą jego mieszkańcy, w szczególności młodzież oraz gospodarstwa agroturystyczne. Największą zaletą questingu jest jego uniwersalność. Questy można przeprowadzić w każdym miejscu, o każdej porze i można zaprosić do zabawy każdego, niezależnie od wieku.


Questing? Dlaczego warto?
Questing jest to połączenie podchodów, harcerskich gier patrolowych i towarzyszącej temu wszystkiemu narracji. Połączenie tych wszystkich elementów umożliwia zwiedzanie
i poznawanie miejsc w zupełnie nowy, unikalny sposób. Każde miejsce, nawet to, które
z pozoru wydaje nam się nieatrakcyjne i nudne, może zawierać w sobie jakąś historię, legendę, tajemnicę lub ukryty skarb. Podstawowe elementy, niezbędne
do przeprowadzenia questa to wskazówki w formie rymowanek oraz mapa, najczęściej wszystkiemu towarzyszy również nadrzędny cel, czyli odnalezienie ukrytego skarbu.
Korzyści płynących z questowania jest wiele, najważniejszą jest poznawanie zapomnianych miejsc, legend, historii, społeczności oraz budowanie tożsamości z danym regionem oraz jego promocja. Ponadto questing jest to gra międzypokoleniowa, młodzi ludzie układając lub rozwiązując questy, poznają ludzi starszego pokolenia, którzy przekazują im cenne informacje, opowiadają o miejscach, ważnych postaciach, tym samym pomagają im często dotrzeć do skarbu. Questing jest doskonałą alternatywą spędzania wolnego czasu. Jest konkurencją dla gier komputerowych oraz programów telewizyjnych. Dzięki questom można samemu wcielić się w detektywa, który rozwiązuje zawiłe zagadki, poczuć się jak pirat, który poszukuje ukrytego skarbu.
 

Questing na Hi-Tec Rajdzie Grunwaldzkim.
Hi-Tec Rajd Grunwaldzki jest jedną z największych, corocznych imprez ogólnopolskich Związku Harcerstwa Polskiego, skierowanych głównie do młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków klubów turystycznych, rodzin i grup przyjaciół. Dotychczas, w trzech edycjach rajdu, wzięło udział prawie 1500 uczestników ze wszystkich regionów Polski.
W trakcie rajdu uczestnicy będą mieli okazję poznać region „Pogranicza” (miejsca położone w centralnej Polsce na styku województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego). Zapewne mało kto wie, jaką historię kryje grobowiec
w kształcie piramidy na brodnickim cmentarzu lub szczątki zakonników pochowanych
w podziemiach klasztoru oo. Franciszkanów. Każde z odwiedzanych podczas rajdu miejsc zawiera w sobie zapomnianą legendę, tajemnicę, wyjątkowy element krajobrazu lub niesamowite zjawisko przyrodnicze.


Uczestnicy rajdu będą brali udział nie tylko w questach ale również w grach RPG, będą przenosić się w czasie, wcielać w różne historyczne postacie, rozstrzygać spory
i rozwiązywać zagadki, które mogą wpłynąć na bieg historii.
Głównym tematem tegorocznej edycji Hi-Tec Rajdu Grunwaldzkiego będą rzeki. Z tego też powodu, patronat nad rajdem objął Marek Kamiński, znany polarnik i podróżnik, który trzy lata temu zorganizował znaną w Polsce „Ekspedycję Wisła”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione