nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Adam Śliwa

dodane 21.04.2012 07:00

Urodziny Rzymu

Jak głosi legenda 21 kwietnia 753 roku p.n.e. założono Rzym, przez setki lat najważniejsze miasto świata.

Stolica najważniejszego w starożytności państwa świata, a następnie stolica chrześcijaństwa nie mogła być założona tak po prostu jak każde inne miasto. Z założeniem w 753 roku p.n.e. Rzymu zwanego w starożytności po prostu Miastem wiąże się legenda o dwóch braciach i wilczycy. Bliźniacy Remus i Romulus byli prawdopodobnie wnukami króla jednego z licznych wówczas w Italii małych królestw Alby Longi. Według legendy byli jednak dziećmi boga Marsa. Wuj Remusa i Romulusa przejął władzę w królestwie, a bliźniaków kazał utopić w rzece. Koszyk jednak z nimi popłynął Tybrem i zatrzymał się w jednej z zatoczek.

Płacz dzieci usłyszała wilczyca, która przychodziła do nich regularnie karmiąc swoim mlekiem.  Po pewnym czasie chłopców znalazł pasterz Faustulus, który przygarnął chłopców. Gdy dorośli, chłopcy postanowili zbudować swoje siedziby w miejscu gdzie uratowała ich wilczyca. W czasie wytyczania granic przyszłego miasta doszło między nimi do kłótni i Romulus zabił swojego brata. Założone przez Romulusa miasto, którego symbolem stała się wilczyca, w ciągu następnych wieków stało się stolicą najpotężniejszego państwa świata i centrum gospodarczym i kulturowym.

Dzisiejszy Rzym łączy w sobie zabytki i klimat trzech stolic: dawnej stolicy starożytnego Rzymu, stolicy i siedziby papieża oraz stolicy państwa Włoskiego.

 

« 1 »

TAGI: RZYM

oceń artykuł Pobieranie..