nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Gabriela Szulik

|

MGN 03/2003

dodane 06.04.2012 20:13

To było 13 maja 1917 roku w Fatimie.

– Czy chcecie ofiarować się Panu Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On wam ześle jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany i jako prośba za nawrócenie grzeszników? – Tak, chcemy. – Będziecie więc musieli wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie waszą siłą.

To było 13 maja 1917 roku w Fatimie.   Franciszek To było 13 maja 1917 roku w Fatimie. Pierwsze spotkanie z Matką Bożą. Od tego dnia życie Franciszka, Hiacynty i Łucji zmieniło się całkowicie. Dzieci bardzo pragnęły dotrzymać słowa danego Maryi. Ciągle szukały nowych sposobów, by ponosić ofiary za grzeszników. Pierwszą ofiarą był post. Jedzeniem, które przygotowywała im mama na cały dzień, dzieci postanowiły karmić owce. Potem zadecydowały, że będą oddawać kanapki biedniejszym od siebie. Biedacy tak się do tego przyzwyczaili, że każdego ranka czekali już na nich. Nie znaczy to wcale, że Franciszek, Hiacynta i Łucja nie byli głodni. Kiedy głód bardzo im doskwierał, dzieci jadły to, co znalazły. Żołędzie, orzeszki pinii, morwy, grzyby, małe cebulki ukryte w korzonkach kwiatów lub owoce, ale tylko z pól rodziców. Czasem przez cały dzień niczego nie piły. A latem, gdy słońce prażyło bezlitośnie, była to prawdziwa tortura. Nikt nie wiedział o ich pomysłach. Nawet rodzice. - Kiedyś, gdy szliśmy z naszymi owcami, znalazłam na drodze kawałek sznura od wozu - opowiada Łucja. - Podniosłam go i dla żartu owinęłam się nim.

Zauważyłam, że sznur sprawia mi dotkliwy ból. - Słuchajcie, to boli - powiedziałam moim kuzynom, Franciszkowi i Hiacyncie. - Moglibyśmy się nim wiązać - wpadło nam od razu do głowy - i nosić na sobie pod ubraniem z miłości do Jezusa. Przecięliśmy go na trzy części i owiązaliśmy wokół bioder. Hiacynta często nie mogła powstrzymać łez. Tak bardzo bolało ją miejsce, gdzie nosiła sznur. Gdy prosiłam, żeby go zdjęła, odpowiadała, że nie chce. Hiacynta bardzo poważnie potraktowała prośbę Matki Bożej. Ze wszystkich sił chciała pomóc grzesznikom. Ciągle szukała okazji do pokuty. Bardzo lubiła tańczyć, ale po spotkaniu z Maryją postanowiła zrezygnować z tej zabawy. - Kiedyś zbierała żołędzie dębowe i oliwki - wspomina Łucja. - Prosiłam ją, by ich nie jadła, bo to bardzo gorzkie. - Jem właśnie dlatego, że gorzkie - odparła Hiacynta. Mama Hiacynty wiedziała, że córka nie lubi mleka. Pewnego dnia przyniosła jej filiżankę mleka i ulubione winogrona. - Jeżeli nie możesz wypić mleka - powiedziała - to zostaw. Zjedz przynajmniej winogrona. - Nie chcę winogron, możesz je zabrać.

Napiję się mleka. Pani Marto była zdziwiona, ale cieszyła się. - Może Hiacynta już polubiła mleko? - myślała. Wiele cierpień zadali dzieciom dorośli. Z powodu spotkań z Matką Bożą Łucja, Franciszek i Hiacynta ciągle musieli odpowiadać na pytania dorosłych, którzy nie wierzyli w to, co przez sześć miesięcy działo się w dolinie Cova da Iria. - Pewnego dnia przyszło trzech panów rozmawiać z nami - wspomina Łucja. - Po bardzo nieprzyjemnym przesłuchaniu, żegnając się, powiedzieli: „Naradście się, w jaki sposób wyjawicie tę tajemnicę. Jeżeli nie, starosta was zlikwiduje”. - Jak to dobrze - powiedziała Hiacynta. - Ja tak kocham Pana Jezusa i Matkę Boską. Jeżeli nas zabiją, nie szkodzi, pójdziemy do nieba i wtedy szybciej Ich ujrzymy. Zaczęto dzieciom grozić, aż w końcu burmistrz postanowił zamknąć je w więzieniu. Chciał je zmusić do wyznania, że spotkania z Matką Bożą są wymyślone, że to czysta fantazja. Straszono je, że zostaną wrzucone do gorącego oleju. Hiacynta zaczęła płakać. Nie ze strachu, ale dlatego, że nie zdążyła pożegnać się z mamą. Franciszek spokojnie czekał na śmierć. Przecież Pani obiecała mu raj. Gdy więśniowie zaczęli namawiać dzieci, by zdradziły swą tajemnicę burmistrzowi, najbardziej oburzyła się najmłodsza Hiacynta: „Co to, to nie. Wolę raczej umrzeć”.

Podczas drugiego spotkania Maryja powiedziała dzieciom: „Łucja pozostanie dłużej na ziemi, ale Franciszka i Hiacyntę wkrótce zabiorę do nieba”. Dzieci nie przeraziły się tą wiadomością. Zresztą podczas pierwszego spotkania kiedy Maryja wyjaśniła, że przychodzi z nieba obiecała, że też je tam zabierze. Na spełnienie obietnicy nie trzeba było długo czekać. Franciszek i Hiacynta zachorowali prawie równocześnie. W okolicy panowała hiszpańska grypa. W domu rodziny Marto tylko tata pozostał zdrowy. Na Franku choroba nie zrobiła wrażenia. Był spokojny, coraz bardziej milczący i niezwykle cierpliwy. Nie grymasił przy jedzeniu. Nigdy nie dał poznać, że czegoś nie lubi. Wiedział, że spełnia się obietnica Maryi. Bardzo cierpię powiedział kiedyś Łucji ale to nie szkodzi. Cierpię, by pocieszać naszego Pana. Już niedługo pójdę do nieba. Gdy tylko czuł się lepiej i była dobra pogoda, powoli szedł do doliny Cova da Iria, by tam, pod dębem, gdzie spotkali Maryję, odmawiać różaniec.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..