nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

Krzysztof Kwaśniewicz

|

MGN 01/2003

dodane 05.04.2012 23:38

Deski na śnieg

Aby spokojnie jeździć na nartach, nie wystarczą tylko narty. Potrzeba jeszcze mnóstwa rzeczy.

Od czasu, kiedy narty służyły tylko do chodzenia, wiele się zmieniło. Dziś istnieją trzy gałęzie dyscyplin narciarskich.

Narciarstwo klasyczne:
– biegi,
– skoki,
– biathlon, czyli bieg połączony ze strzelaniem.

Narciarstwo alpejskie:
– bieg zjazdowy,
– slalom gigant,
– slalom specjalny.

Skoki narciarskie.
Stosunkowo niedawno pojawiły się zupełnie nowe dziedziny, jak narciarstwo figurowe, zawody równoległe itp. Zupełnie osobną sprawą są zawody skiboardowe. Ostatnią nowinką jest narciarstwo ekstremalne – polegające na zjeżdżaniu z wszystkiego, z czego się tylko da i nie da.

Wraz z upływem czasu zmieniała się budowa nart. Pierwsze – to zwykłe deski, do których na okrętkę, rzemieniem, przywiązywano buty. Potem przyszedł czas na specjalnie przygotowywane, drewniane narty, odpowiednio wygięte i wycięte. Do nich później zaczęto dołączać elementy plastykowe – ślizgi i metalowe – kanty. Pojawiły się pierwsze wiązania, które szybko stały się bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo narciarzy. Chodziło o to, by w razie upadku narta „odczepiła się” od jadącego na brzuchu pechowca i nie połamała mu nóg. I wreszcie przyszedł czas na wszelkiego typu tworzywa sztuczne, płyty metalowe i inne skomplikowane rozwiązania. Dziś narty są projektowane przy użyciu technologii kosmicznych, ze specjalnych tworzyw, zmieniających swe właściwości pod wpływem temperatury. Bardzo ważny jest ich kształt, opracowywany w tunelach aerodynamicznych, z otworami i spoilerami poprawiającymi ich właściwości.

Nie wiadomo, kto pierwszy wymyślił narty. Podobno wszędzie tam, gdzie są góry i śnieg, prędzej czy później ktoś wpadał na pomysł, by wykorzystać deski do zjeżdżania. Czy były to klepki z beczki, czy jakiekolwiek inne kawałki drewna, nie było ważne. Ważne, że dzięki nim można szybciej poruszać się po śniegu. I właśnie po to wymyślono narty. By ułatwić sobie chodzenie w trudnych, zimowych warunkach. Gdy spadł śnieg i nie dało się chodzić, bo człowiek zapadał się po szyję w puchu – przypinano narty i problem znikał.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..