nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

MGN 01/2003

dodane 05.04.2012 00:11

Teresa od Dzieciątka Jezus

Zostać zabawką małego Jezusa – to było marzenie Teresy. Chciała być Jego piłeczką, którą można rzucić na ziemię, kopnąć nogą, przekłuć, pozostawić w kącie lub przytulić mocno do serca. Gdy zostanie karmelitanką, byłaby najszczęśliwsza, gdyby nazywano ją Teresą od Dzieciątka Jezus.

Teresa żyła ponad sto lat temu. Urodziła się w północnej Francji, w Normandii, w miasteczku Alencon. Była dziewiątym i ostatnim dzieckiem Zelii i Ludwika Martin. Gdy Terenia miała cztery lata, umarła jej mama. Wtedy tata postanowił przeprowadzić się do Lisieux. Gdy miała lat 15, wstąpiła do karmelitanek, dołączając do swoich dwóch starszych sióstr.

Nie było to wcale takie proste, bo była zbyt młoda, by zostać zakonnicą. W tej sprawie pojechała do Rzymu, by u samego papieża Leona XIII prosić o pozwolenie na wstąpienie do klasztoru. Zmarła 30 września 1897 roku, w wieku 24 lat.

Papież Pius XI 17 maja 1925 roku ogłosił Teresę świętą, choć dziwiły się temu nawet jej rodzone siostry. – Owszem, była bardzo miła – mówiła Leonia – ale święta?! Dwa lata później ten sam papież ogłosił ją patronką misji i misjonarzy. W październiku 1997 roku Papież Jan Paweł II nadał Teresie zaszczytny tytuł doktora Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..