nasze media Najnowszy numer MGN 07/2022

MGN 12/2004

dodane 02.04.2012 22:57

Kardynał zasypany listami

– Dzieci nie potrafią utrzymać języka za zębami i rozpowiadają, że na misji jest dojna i, dzięki Bogu, nie za mądra krowa. Wydoili ją do sucha – mówi o sobie ks. Adam kardynał Kozłowiecki.

Gdybyście kiedyś wybrali się z wizytą do parafii Mpunde (w Kabwe trzeba skręcić w lewo), wówczas po przejechaniu kilkunastu kilometrów drogą przez busz być może spotkałaby Was niecodzienna przygoda. Stojąc pod bramą i dając znak klaksonem o Waszym przybyciu, skrzydła bramy mogłyby się uchylić popchnięte dziarskim ramieniem niewysokiego staruszka, który z ogromną serdecznością i figlarnym błyskiem w oku otoczyłby Was natychmiast życzliwą gościnnością. A postać to pod wielu względami niecodzienna. Po pierwsze, ze względu na swój wiek – w tym roku obchodził swoje 93. urodziny. Po drugie, dlatego że jest wciąż aktywnym misjonarzem.

A po trzecie, ponieważ to jedyny na świecie ksiądz wikary, który jest... kardynałem! – Skąd kardynał w buszu? – zapytacie. – I czy słyszał kiedykolwiek o czytelnikach „Małego Gościa”? Nie tylko słyszał! Pozdrawia Was i nazywa swymi Małymi Przyjaciółmi! Wielu z Was zapewne już wie, o kim mówię. To ksiądz Adam kardynał Kozłowiecki, polski jezuita od 1947 roku pracujący na misjach w afrykańskiej Zambii. Miałem szczęście odwiedzić go w sierpniu tego roku. Kiedy tylko powiedziałem mu, że jestem z Katowic, westchnął: „Aha, »Mały Gość«” i ... zaraz wziął mnie do swego malutkiego biura i pokazał stos listów, które otrzymał od czytelników „Małego Gościa” i uczestników ubiegłorocznych rorat. – Oto mój słodki ciężar – westchnął po raz drugi – i wyrzut sumienia, że na wszystkie jeszcze nie odpowiedziałem. Ale ostro się staram! Na każdy chcę odpowiedzieć”.

– Czy Ksiądz Kardynał nie podpadł przypadkiem zambijskiej poczcie z powodu takiej ilości listów?
– Ależ skąd! Zarobiła na t ym Poczta Polska, więc chyba mnie i dzieciom powinna być wdzięczna. (Mówiąc to, kardynał szczerze się roześmiał). Zdziwiłem się tylko, że jest ich aż tyle. Większość przyszła pocztą lotniczą. Mówią mi: „Zrób, co możesz, a resztą się nie przejmuj”. Ale ja nie potrafię! Bardzo się cieszę, że dzieciaki do mnie napisały. Niektóre mają po pięć lat! O, zobacz, na przykład ten list! Gdybym nie odpisał, wyglądałoby, że zrobił swoje, powiedział coś dzieciom i koniec. A ja myślę, że taki list może być początkiem niejednego powołania.

– Ilu listów Ksiądz Kardynał się doliczył?
– Lot niczą pocztą prz yszło ponad 500, a wciąż napływają te, które doręczono pocztą zwyczajną, tą leniwszą. Mam ich ponad 700.

– I na każdy Kardynał chce odpowiedzieć?
– Na każdy odpowiem. Troszkę z opóźnieniem, ale odpowiem. Bo ja mam wciąż inne listy czekające w kolejce. Dawniej nie miałem nikogo do pomocy, nawet chłopaka, który umiałby przynajmniej znaczek dobrze przykleić na kopertę i wysłać na pocztę. Teraz przyuczyłem dwóch chłopaków, którzy mi pomagają. Skończyli szkołę podstawową. Wysłałem ich na kursy – komputerowy i prawa jazdy. Obaj mi pomagają, ale najwyżej mogą przepisywać, bo po polsku nie potrafią. Jeszcze. A po angielsku niewiele potrafią napisać, bo na razie to jest zambijska angielszczyzna, nie zawsze zrozumiała. Może by to wystarczyło, ale nie chcę sobie narobić kłopotu, gdyby ktoś otrzymał taki list pisany przez nich, a podpisany przeze mnie.

– Urodzi ł się Kardynał w prima aprilis 1911 roku. Czy stąd to poczucie humoru?
– Kto wie?

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione