nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

Kamil Szczurski

|

MGN 06/2004

dodane 01.04.2012 17:14

Latawce

Wymyślili je chińczycy. Wystarczył im bambus, jedwab i papier. Było to 600 lat przed narodzeniem Chrystusa. Do Europy doleciały tysiąc lat później.

Od papieru do silikonu
Papier, drewniane listewki, pocięte gazety na ogon, trochę wyobraźni i kolorowy latawiec ruszał w podniebne przestworza. Kiedyś prawie każde dziecko zachwycało się takim własnoręcznie wykonanym modelem. Dzisiaj często gotowe do złożenia latawce można kupić w sklepie. Uszyte ze specjalnych tkanin powlekanych silikonem, z delikatną siatką wzmacniającą tkaninę, są bardzo wytrzymałe i lekkie. Do tego szkielet latawca: pręty, rurki z włókien szklanych i węglowych, linki, sznurki, kapy, łączniki, zabezpieczenia, karabinki oraz wzmocnienia ze specjalnych materiałów. Z tak przygotowanej formy czy wykroju początkujący modelarz złoży latawiec w kilka minut.

Wygląd lub siła
Jeśli zabieramy się do budowy latawca, musimy zdecydować, co nas bardziej interesuje. Wygląd, szybkie i efektowne akrobacje, czy jego siła. W latawcach o efektownym wyglądzie najważniejszy jest dobry pomysł na projekt kształtu. W najprostszym, płaskim latawcu największym problemem jest dopasowanie uzd. W latawcu przestrzennym trzeba odpowiednio dopasować wloty i wyloty powietrza i wielopunktowe uzdy. Te latawce mogą mieć kształt ryby, żaby, węża, psa, krowy i jaki tylko sobie wymyślimy. Trzeba tylko pamiętać, że im dłuższy latawiec zrobimy, tym większego wiatru będzie potrzebował. Latawiec akrobatyczny musi być zrobiony bardzo dokładnie z lekkich i wytrzymałych materiałów. Bardzo lekkie latawce można puszczać w zamkniętych halach, gdzie napędza je na przykład podgrzewana podłoga.

Latawce ekstremalne
Budowanie latawców przerodziło się dzisiaj również w sport, a nawet w tak zwany sport ekstremalny. Nowoczesne konstrukcje latawców osiągają prędkość do 150 km/h i są wykorzystywane do napędu specjalnie skonstruowanych pojazdów kołowych, wodnych czy śnieżnych. Na kolejnym Festiwalu Modelarstwa w Łodzi można będzie zobaczyć przeróżne latawce i materiały z jakich są zbudowane. Latawce  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..